Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

12 października, 2019

KRAKOWSKI SALON POEZJI w Rudzie Śląskiej – wydanie specjalne z okazji 60-lecia Miasta Ruda Śląska

KRAKOWSKI SALON POEZJI w Rudzie Śląskiej – wydanie specjalne z okazji 60-lecia Miasta Ruda Śląska

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. HENRYKA BISTY w Rudzie Śląskiej zaprasza 13 października 2019 /niedziela/ godz. 12.00

W programie: wiersze z tomiku Krystiana Gałuszki „Miasto ER” w interpretacji Andrzeja Warcaby
Oprawa muzyczna: Józef Osmenda, Przewodniczący Rady Seniorów
Prowadzenie: Nina Siwy

Przed Krakowskim Salonem Poezji na pyszne ciasto zaprosi Piekarnia – Cukiernia Jakubiec z Rudy Śląskiej.
KRYSTIAN GAŁUSZKA – śląski poeta i prozaik, ur. 2 marca 1962 r. w Chorzowie. Współzałożyciel wraz ze Zbigniewem J. Derdą i Grzegorzem Sikorą Grupy Literackiej ECCE. Współtwórca wraz z Bogusławem Kubistą Galerii Działań KREKOT. Debiutował w „Tak i Nie” w roku 1984. Laureat kilku konkursów literackich. Drukuje teksty w prasie lokalnej i regionalnej. Współredaktor i redaktor kilkunastu wydawnictw związanych tematycznie ze Śląskiem. Autor scenariusza do filmu „Karol Godula. Wizjonerstwo i praca – wytrych do sukcesu”. W roku 1997 nawiązał współpracę z artystą plastykiem Piotrem Pilawą. Razem zorganizowali kilkanaście tzw. wernisaży poetyckich. Są także autorami projektu „Gazeta Plakatowa”.

Laureat konkursu na esej o Katowicach: „Jak Godula Katowice wybudował”. W 2003 r. otrzymał nagrodę indywidualną Prezydenta Miasta Rudy Śląskiej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, natomiast w 2007 stypendium Marszałka Sejmiku Śląskiego w dziedzinie kultury. W roku 2011 otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Natomiast w 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Zasłużony dla województwa śląskiego. W latach 2014, 2015, 2016, 2018 był laureatem konkursu „Jednoaktówka po śląsku”, gdzie sztuka „Bahnhof” zdobyła wyróznienie specjalne i I miejsce.

Autor 18 książek. Tomik wierszy „Pomiędzy pocałunkiem anioła a zapachem wanilii” został uznany przez krytyków, jako jeden z najlepszych zbiorów współczesnej liryki śląskiej. Natomiast tekstami zamieszczonymi w wydawnictwie z roku 2006 – „Piotr Pilawa. Malarska opowieść o gornym mieście na Śląsku” zachwycał się na łamach „Śląska” Henryk Waniek. Ostatnia powieść pt. „Księga Raziela” przez krytyków została przyrównana do „Imienia Róży” czy „Kodu Leonarda da Vinci”. Tomik wierszy napisanych po ślonsku „Modre ajnfarty” zdobył uznanie krytyków i czytelników. Autor felietonów literackich w „Śląsku” pt. BIBLIOTEKA NOCĄ (w latach 2011-2013).
Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Zakład Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (1998). Studia podyplomowe realizowane w ramach międzyuczelnianego projektu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach „Nowe media i technologie wiedzy w programach studiów ekonomicznych – synergia teorii i praktyki” na kierunku „Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej” (2011). Od roku 1993 Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. W latach 2003 – 2011 Prezes Towarzystwa im. Karola Goduli. Na przełomie lat 2012/ 2013 r. Redaktor Naczelny Miesięcznika Społeczno-kulturalnego ŚLĄSK.

/Źródło: www.krygall.wixsite.com/slask/

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
JÓZEF OSMENDA – Przewodniczący Rady Seniorów, radny wielu kadencji i działacz obywatelski w Rudzie Śląskiej, z zamiłowania muzyk – akordeonista, gra też na pianinie i harmonijce ustnej – organkach.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
NINA SIWY – Jest opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań „Krakowskiego Salonu Poezji” w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej od 2017 roku. Pracuje z młodzieżą, jest polonistką w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Chorzowie. Zaangażowana w działalność edukacyjną prowadzi autorski projekt „Ze sztuką mi do twarzy” w Chorzowskim Centrum Kultury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa „Towary liryczne Agnieszki Osieckiej”. Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: „Scenariusz dla samotnych kobiet”, „Kriss”, „Mruczę, więc jestem”. Wystąpiła w spektaklu „Druga strona obrazu” Teatru Konfraternia miłośników zacnej sztuki scenicznej. Gra w Teatrze Figa, w spektaklach: „Kobietkowo”, „Zupa na zicher”. Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in „Taki Festiwal pamiętam…”, „Poezja duszy Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej”, „Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach”.

= = = = = = = = = = = = = =
BILETY w cenie: 8 zł
REZERWACJA BILETÓW tel.: 32 2486 240 lub 512 024 062, e-mail: bilety@mckrudasl.pl
KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl
Zapraszamy!

Możliwość komentowania jest wyłączona.