Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

24 stycznia, 2019

KRWAWE JABŁKA


KRWAWE JABŁKA

Zgoda – dzielnica Świętochłowic, w latach 70 ubiegłego wieku, stał tam prężny Zaklad Urządzeń Technicznych – ZUT ZGODA. Miałem tam praktyki szkolne, za zakładami były warsztaty szkolne, gdzie uczono nas robót ślusarskich, kowalskich itp. Naprzeciwko warsztatów ogródki działkowe z Bramą Wejściową, stalową.
W życiu nie przypuszczałem, że to Brama do Obozu, który istniał tam od 1942 – 1945. Nie przypuszczałem – że tam gdzie po zajęciach chodziliśmy na jabłka (opadowe) pod ziemią jest krew i leżą ofiary najpierw hitlerowskich oprawców, a potem oprawców Salomona Morela.
Bo to pod rządami komendanta Salomona Morela tenże teren stał się krwawym obozem zagłady. Obóz powstał w 1942 roku jako obóz pracy przymusowej i działał do 23 stycznia 1945 r. ale już w lutym 1945 roku Świętochłowicki obóz stał się miejscem zsyłki dla Górnoślązaków, tych którzy nie umieli mówić po polsku, tych którzy ze względów rodzinnych mieli tzw karty 2 – czyli tych którzy zostali wpisani na tzw volkslistę przez urzędników niemieckich.. Po wojnie więzionych było tu ok. 6 tys. osób, Ślązaków, ale także członkowie AK, czy z innych krajów – Czesi, Ukraińcy, Francuzi, Austriacy, więźniowie ginęli z powodu głodu, chorób lub przez rozstrzelanie, tortury.
W latach 80 rozpoczęła się batalia o uczczenie tego miejsca, gdy postawiono tablice pamiątkowe ufundowane przez lokalnych działaczy, to uznano to jako samowolę.
Dopiero po przemianach w 1989 roku zaczęto dbać i przypominać, lub jak kto woli uświadamiać współmieszkańców przechodzących, przejeżdżających obok miejsca kaźni co de facto tam się działo, wtedy też zaczęto mówić o Tragedii Górnośląskiej…
od kilku lat odbywa się Marsz upamiętniający ofiary Tragedii Górnośląskiej, w tym wszystkich tych, którzy zginęli w Zgodzie. W tym roku odbędzie się 26 stycznia 2019 roku. Każdego roku pod koniec stycznia Ślązacy upamiętniają ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945 roku – osadzonych i zamordowanych w obozach oraz wywiezionych do ZSRR.

Piotr Tadeusz Blachowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.