Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

05 września, 2020

Krwi nigdy dość


Lato to zawsze intensywny czas dla służby zdrowia oraz wszystkich punktów krwiodawstwa. W tym roku odnotowano aż 9741 donacji w lipcu i 8378 w sierpniu. To naprawdę bardzo dobry wynik, jednak jak wiadomo, krwi nigdy nie jest dość.

We wrześniu przygotowano dwie akcje, dzięki którym znów będziemy mogli podzielić się tym, co najcenniejsze. Już 5. września, na ul. Cieplaka 1c w Dąbrowie Górniczej odbędzie się „Kropelka Życia”. Poza oddaniem krwi, będzie można również wziąć udział Rodzinnym Festiwalu Pasji i Edukacji, gdzie główną atrakcją będzie autobus naukowy Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Ponadto spektakle artystyczne, efektowne eksperymenty, fachowa wiedza, a przede wszystkim doskonała zabawa. Biorąc pod uwagę trwającą epidemię COVID-19 obowiązują zaostrzone kryteria uczestnictwa w akcji, a żeby wziąć w niej udział należy zapisać się wysyłając maila na adres: hdk@wsb.edu.pl ze wskazaniem godziny, o której chce się do niej dołączyć.
Akcja z Maspexem, to kolejna, w której można wziąć udział już we wrześniu. Będzie to cykl spotkań na ul. Bielskiej 107 przy Auchanie w Tychach, które odbędą się kolejno: 7.09, 14.09, 21.09, 28.09, w godz. od 8 do 14:30.
Wszystkim zainteresowanym oddaniem krwi przypominamy podstawowe zasady. Musi być to osoba zdrowa, między 18 a 65 rokiem życia, ważąca powyżej 50-ciu kilogramów. Istnieje wiele przeciwwskazań stałych, takich jak: choroby układu krążenia, pokarmowego, oddechowego czy nerwowego oraz przeciwwskazań tymczasowych, np. miesiączkowanie, usunięcie zęba czy wykonanie tatuażu. Przed podjęciem decyzji o oddaniu krwi, warto zapoznać się z poszczególnymi czynnikami, które wiążą się z dyskwalifikacją, a można je znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, w zakładce krwiodawca – przeciwwskazania.

autor: Martyna Majewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.