Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

20 marca, 2020

Kwarantanna w teorii, a kwarantanna w praktyce

Rozprzestrzenianiu się koronawirusa ma zapobiegać przede wszystkim kwarantanna. Od jej przestrzegania zależy obecnie bezpieczeństwo innych.

Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Przestrzeganie kwarantanny kontrolują służby. Decyzję o nałożeniu na konkretną osobę kwarantanny może wydać powiatowy inspektor sanitarny, graniczny inspektor sanitarny lub lekarz. Kwarantanna może być nałożona na osobę zdrową, która była narażona na zakażenie oraz na osobę, która miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.

Kwarantanna nakładana jest na 14 dni. Najczęściej stosowana jest ta domowa. Należy wtedy nie opuszczać miejsca zamieszkania, a jeśli mieszkają z taką osobą inni członkowie rodziny, to powinni wzajemnie pamiętać o zachowaniu 1,5 metra odległości od siebie. Po wykryciu koronawirusa u jednego z dzieci w przedszkolu publicznym w Wojkowicach, rodzice otrzymali nakaz poddania swoich dzieci kwarantannie. Jednak jak informuje jeden z rodziców, nie nałożono obowiązku izolacji na rodziców, więc w takim wypadku, decyzja należy do nich. Jeśli chodzi o dzieci, to służby na bieżąco sprawdzają, czy są w domach.

Zaledwie wczoraj informowaliśmy o rodzinie z Sosnowca, którą zamiast w domu, policjanci znaleźli w sklepie na zakupach. Teraz za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi im od 500 do 5000 złotych kary.

Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.