Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

19 lipca, 2019

Lądowanie na Księżycu

Lądowanie na Księżycu

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong schodząc na powierzchnię księżycowego Morza Spokoju wypowiedział słowa: „To mały krok dla człowieka, lecz wielki dla ludzkości”. Transmisja z miejsca lądowania Apollo 11 była pierwszym medialnym wydarzeniem o charakterze globalnym. Kroki astronautów na Księżycu śledziły miliardy ludzi.

Z okazji 50 rocznicy pierwszego lądowania ludzi na Księżycu została otwarta specjalna wystawa „Wyścig na Księżyc” stworzona przy współpracy Planetarium Śląskiego oraz Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Kosmiczna wystawa odbędzie się już dzisiaj o godz. 17:00.
Kolekcja powstawała przez wiele lat i jest efektem korespondencji, które Planetarium prowadziło z NASA oraz bezpośrednio z kosmonautami. W ten sposób udało im się zebrać także oryginalne autografy wszystkich astronautów misji Apollo. Na wystawie można zobaczyć również zdjęcia i autografy kosmonautów biorących udział w radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski. Będzie także można zobaczyć ekspozycję modele pojazdów kosmicznych perfekcyjnie wykonane przez małżeństwo modelarzy z Katowic – Bartosz i Agnieszka Plebanowie.

Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.