Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

21 grudnia, 2018

„Lady D” Justyna

Jak mówi o sobie, „pragnie zmieniać świat na lepsze, a poprzez swoją twórczość i pozytywne nastawienie do życia, chce pomagać drugiemu człowiekowi”. Sama ma ograniczenia ruchowe — porusza się na wózku inwalidzkim i oddycha przy pomocy respiratora. Mimo to dzielnie walczy. Każdego dnia dąży do osiągnięcia własnych celów i marzeń, zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Jej misją jest poszerzanie społecznej świadomości — stara się dowieść, że pomimo wielu ograniczeń można zdziałać cuda. Pomaga początkującym twórcom, którzy pragną pisać, odkrywać w sobie wewnętrznego autora. Wspiera ich talent i kreatywność. Pomaga także autorom już piszącym w publikacji tekstów. Każdy tomik wierszy oraz wydana książka jest uwieńczona wieczorem autorki, co daje jej możliwość bezpośredniego spotkania z czytelnikami.

Pierwsze próby pisania wierszy podjęła jako nastolatka, ale nigdy nie przypuszczała, że w dorosłym życiu opublikuje własne tomiki wierszy. Zadebiutowała w 2005 roku zbiorem wierszy pt. „Coma”. W 2008 roku ukazał się jej drugi tomik poezji „Między Źrenicami”. Kolejne wydanie zatytułowane „Oni” uzyskało tytuł „Najlepszej Książki na Wiosnę 2013” w kategorii Poezja. Na początku 2018 roku opuścił drukarnię czwarty tom jej wierszy — „Obecna”. Tworzy poezję, prozę oraz artykuły do magazynów.

W 2007 r. powiat tarnogórski przyznał jej nagrodę honorową Orła i róży”. Natomiast w roku 2011 została „Człowiekiem Roku” w powiecie tarnogórskim oraz — laureatką statuetki w ogólnopolskim konkursie „Człowieka bez barier”.

W tym roku w samo południe w poniedziałek 17 grudnia na scenie Teatru Śląskiego w Galerii Katowickiej poetka Justyna Kędzia odebrała dyplom z honorowym tytułem „Lady D powiatu tarnogórskiego.

Konkurs Lady D im. Krystyny Bochenek został zainicjowany w roku 2002 w Katowicach przez europosła Marka Plurę. Polega on na przyznawaniu tytułu honorowego „Lady D” (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia. Jak mówi laureatka, „wyróżnienie to spotkało jest dla niej dużym zaszczytem, a poprzez swoje życie i twórczość pragnie ona zarażać dobrem i optymizmem innych ludzi”.

Długoletnią przewodniczącą Kapituły Konkursu, aż do śmierci w katastrofie smoleńskiej była Krystyna Bochenek polska dziennikarka polityk, senator V, VI i VII kadencji, wicemarszałek Senatu VII Kadencji. Od 2012 roku., konkurs nosi jej imię. Istotą konkursu jest promowanie niepełnosprawnych kobiet, które realizują swoje pasje, inspirują i są wsparciem dla innych. W trakcie konkursu zostają wybrane laureatki z każdego powiatu województwa śląskiego, w takich kategoriach jak: kultura, sport, zaangażowanie społeczne, kariera zawodowa i dobry start. Zdobywczynie tytułu „Lady D” zostają uhonorowane dyplomem oraz nagrodą rzeczową. W tym roku odbyła się XVI Gala „Lady D”.

-MARIA WANDZIK

Możliwość komentowania jest wyłączona.