Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

30 grudnia, 2022

Lepszy dostęp do pociągów z wygodnych stacji i przystanków


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają dostępność do pociągów w woj. śląskim. Wygodę korzystania z kolei gwarantują 24 przebudowane i oddane w tym roku do użytku stacje i przystanki, m.in. Zwardoń, Dąbrowa Górnicza i Wisła Uzdrowisko. Zadania są realizowane z funduszy unijnych i ze środków własnych.

Na terenie woj. śląskiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycje, dzięki którym zwiększa się dostęp do pociągów, najbardziej ekologicznego środka transportu. Kolej staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla pasażerów, zwiększane jest bezpieczeństwo.

Dogodne warunki podróży gwarantują przebudowane perony na stacjach i przystankach kolejowej „wiślanki” (linia kolejowa Goleszów – Wisła Głębce): Ustroń, Ustroń Zdrój, Ustroń Polana, Wisła Jawornik (dawniej Obłaziec), Wisła Uzdrowisko, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło. Dodatkowy dostęp do kolei zapewnia nowy przystanek Ustroń Brzegi. Od września, po 9 latach przerwy, możliwe są podróże od Skoczowa przez Goleszów do Cieszyna z wygodnych stacji i przystanków: Skoczów Bładnice, Goleszów, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet (dawniej Mnisztwo) oraz Cieszyn. Na południu województwa na stacji Czechowice-Dziedzice oraz na przystanku Zabrzeg na linii Czechowice – Zebrzydowice jest bezpieczniejszy i wygodniejszy dostęp do pociągów. Poprawiła się dostępność stacji Zwardoń na linii Żywiec – Zwardoń.
PLK S.A. zmieniły stację Dąbrowa Górnicza, gdzie podróżni korzystają z bezpiecznego przejścia pod torami, a dostęp na perony umożliwiają windy. Wyższe perony ułatwiają wejście do pociągów także w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. Jest możliwość wygodnych podróży z przebudowanych peronów na linii Zawiercie – Częstochowa, m.in. w Częstochowie Raków, gdzie w tym roku zamontowano dodatkowe wiaty-poczekalnie. Lepsze podróże są też ze stacji Sławków na linii Sosnowiec – Olkusz. W ostatnim roku poprawiła się dostępność przystanku Łaziska Górne na linii Katowice – Rybnik. Dzięki realizacji tzw. rządowego programu przystankowego podróżni korzystają z przebudowanych przystanków Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce na linii Rybnik – Racibórz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.