Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

19 września, 2018

List do Schetyny w sprawie Ślązaków

 

Marek Nowara, przewodniczący zarządu Śląskiej Partii Regionalnej w imieniu swojego ugrupowania wystosował list otwarty do goszczącego obecnie na Górnym Śląsku szefa Platformy Obywatelskiej – Grzegorza Schetyny. W liście tym porusza sprawę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym.

W oświadczeniu przewodniczący ŚPR krytykuje Platformę oraz Polskie Stronnictwo Ludowe za ich opieszałość i brak zainteresowania dążeniami Ślązaków do uzyskania statusu mniejszości etnicznej. Zaznacza, że nastawienie tych partii w poprzedniej kadencji zaszkodziło interesom Ślązaków.
Treść listu publikujemy poniżej:

Szanowny Panie Przewodniczący,
korzystając z Pańskiej obecności na Górnym Śląsku w imieniu członków Śląskiej Partii Regionalnej, współtworzącej z PO koalicję w samorządzie województwa śląskiego, i wielu tysięcy zainteresowanych, zwracamy się do Pana z apelem.

W minionej kadencji parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej koalicja Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego nie skorzystała z możliwości nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym. Zlekceważono aspiracje Ślązaków zarówno do uznania śląskiego za język regionalny jak i do uzyskania statusu mniejszości etnicznej. Prace nad obywatelskim projektem ustawy, popartym przez ponad sto czterdzieści tysięcy obywateli, prowadzono w tak wolnym tempie, że nie zostały zakończone przed zmianą składu parlamentu. Umożliwiło to odrzucenie projektu przez posłów PiS i Kukiz ’15.

Kunktatorstwo Platformy zostało zapamiętane na Górnym Śląsku. Odzyskanie wiarygodności w oczach śląskiego wyborcy wymaga dziś jednoznacznych deklaracji i o taką zwracamy się do Pana Przewodniczącego.

Apelujemy o przyjęcie przez krajowe władze PO uchwały, zobowiązującej Pańską partię, by w przypadku tworzenia parlamentarnej koalicji wpisała do umowy koalicyjnej ustawowe uznanie śląskiej mniejszości etnicznej. Gwarancja taka, współbrzmiąca z deklaracjami tolerancji i poszanowania różnorodności, byłaby czytelnym sygnałem poważnego traktowania śląskiej społeczności.

Z poważaniem

Marek Nowara
Przewodniczący Zarządu
Śląskiej Partii Regionalnej

Możliwość komentowania jest wyłączona.