25 września, 2018
Spotkanie przyciągnęło liczne grono zainteresowanych i zakończyło się prawie godzinnym panelem dyskusyjnym. Obecni mieli okazję dowiedzieć się jak partie regionalne funkcjonują w innych krajach Europy, jaki był kontekst ich historycznego pojawienia się i dlaczego nie miały dotychczas tradycji na gruncie Polskim. Wiele zostało powiedziane o istocie zdrowej przeciwwagi między interesami lokalnymi, realizowanymi przez mniejsze ugrupowania a centralnymi, realizowanymi przez partie ogólnokrajowe.
Panel dyskusyjny natomiast z uwagi na zainteresowania i wątpliwości uczestników dotyczył w znacznej mierze autonomii regionów na przykładzie Hiszpanii oraz tego czy i w jaki sposób można by sobie wyobrazić takie rozwiązania w naszych realiach. Pani dr. Myśliwiec nie omieszkała zwrócić uwagi na dbałość hiszpańskich regionów o dobry wizerunek a także skupienie lokalnych organizacji na zachowaniu ciągłości kulturowej i tożsamościowej.
Dr. Myśliwiec zapytana jak sobie wyobraża implementowanie dobrych wzorców europejskich na naszym, śląskim gruncie odpowiedziała, że jej zdaniem najważniejsza jest edukacja regionalna i obywatelska, budowanie świadomości tego rodzaju w młodych ludziach. Dodała, że cieszy się, że ŚPR w swoim programie na największy nacisk kładzie właśnie na edukację.
Dr. hab. Małgorzata Myśliwiec jest kandydatką do Sejmiku Województwa Śląskiego z ramienia Śląskiej Partii Regionalnej.
A już jutro o godzinie 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Klubu ŚPR zatytułowane: „Co dalej z językiem śląskim?”. O dotychczasowych dokonaniach, potrzebach i planach opowiedzą Rafał Adamus (założyciel stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana), dr Artur Czesak (językoznawca), Grzegorz Kulik (tłumacz powieści Szczepana Twardocha „Drach” na język śląski) oraz prof. Zbigniew Kadłubek (literaturoznawca, pisarz).