Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

04 grudnia, 2019

Metformina skażona NDMA

Digital StillCamera

Metformina skażona NDMA

Metformina — bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II (często również przy leczeniu cukrzycy typu I) oraz leczeniu zespołu policystycznych jajników i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów może mieć w sobie silnie trujący, kancerogenny związek chemiczny bardzo niebezpieczny dla wątroby — N-nitrozodimetyloaminę (NDMA). Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna dziś rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą w tej sprawie rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego.
Z wciąż jeszcze nieoficjalnych informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Skażoną substancję wyprodukowano w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę.  Dopuszczalne normy skażenia NDMA zostały przekroczone nawet kilkunastokrotnie.
Pacjentom zażywającym metforminę zaleca się jak najszybszy kontakt z lekarzem rodzinnym, który w zależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej.
Na polskim rynku można spotkać nastepującee leki zawierające metforminę:
Avamina
Avamina SR
Etform
Etform
Formetic
Glucophage
Glucophage XR
Metfogamma
Metformax
Metformax SR
Metformin Bluefish
Metformin Galena
Metformin Vitabalans
Metifor
Siofor
Symformin XR (to)

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.