Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
POMOC UKRAINIE

28 marca, 2022

Miasto Nauki Ukrainie – podsumowanie

Po raz kolejny uczelnie pokazały, że mają ogromną moc – podczas koncertu charytatywnego Miasto Nauki Ukrainie, który odbył się 25 marca br., zebraliśmy wspólnie ponad 26,5 tysiąca złotych!

Kwota ta zostanie wykorzystana na pokrycie potrzeb studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy oraz ich rodzin.

W trakcie wydarzenia zapełniał się także oznakowany samochód, do którego przynoszono środki higieniczne oraz żywość, która następnie trafi do studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy oraz ich rodzin.

To wszystko dzięki szczodrości i ogromnej empatii osób, które wzięły udział m.in. w kiermaszu, zbiórce rzeczowej oraz wpłacały datki przez portal zrzutka.pl.

Kulminacyjnym punktem zbiórki finansowej była aukcja charytatywna, zorganizowana na auli im. A. Pawlikowskiego Wydziału Humanistycznego UŚ, podczas której goście licytowali przekazane i przedstawiane m.in. przez rektorów uczelni konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 przedmioty. Przed licytacji wystąpił czternastoletni muzyk Yevhenii Cheslavskyi – rekordzista Ukrainy w grze na największej liczbie instrumentów w swojej grupie wiekowej, natomiast po aukcji odbył się wyjątkowy koncert w ciemności niewidomej artystki Kai Kosowskiej.

Gwiazda wieczoru – zespół Dagadana – rozgrzała publiczność prosto z dachu Wydziału Humanistycznego, wywołując wiele emocji i wzruszeń. Występ ten poprzedziło odśpiewanie przez śpiewaczkę operową Katarzynę Bakalczuk-Kłosowską hymnu Ukrainy oraz wystąpienie studentki Uniwersytetu Śląskiego – Solomii Mykytsei, która podziękowała w imieniu wszystkich obywateli Ukrainy za płynącą z każdej strony pomoc i wsparcie.

Podczas koncertu Miasto Nauki Ukrainie kilkaset uczestników wysłuchało koncertów zespołów studenckich i pracowniczych, wzięło udział w rozmowach o wojnie i jej możliwych skutkach, skorzystało z warsztatów, oferowanego przez nas wsparcia, a najmłodsi wzięli udział w integracji dla dzieci i dorosłych oraz w quizach i konkursach o śląskiej kulturze, strojach, godce i ciekawostkach.

Na scenie głównej odbyła się debata pn. „Co będzie?” z udziałem prof. Yuliany Palagnyuk, dr. Rafała Cekiery, dr. hab. Marka Migalskiego, prof. UŚ, dr. Łukasza, dr Małgorzaty Myl oraz prof. dr. hab. Tadeusza Sławka. Podczas debaty poruszony został temat wyzwań związanych z obecnością uchodźców w Polsce oraz odpowiedzialnego i skutecznego udzielania pomocy.

Osoby chcące pogłębić swoją wiedzę na temat wojny miały możliwość wzięcia udziału w rozmowach z naukowcami na tzw. Przystanku Ukraina. Uczestnicy rozmawiali m.in. o podstawach imperialnego myślenia Rosji, o tym jak pomagać, jednocześnie dbając o własny dobrostan psychiczny, o konsekwencjach emocjonalnych u osób dotkniętych wojną w Ukrainie oraz o tym jak zapobiegać i leczyć traumę wojenną.

Na patio Wydziału Humanistycznego studenci pomagali i integrowali się przy najpopularniejszych grach planszowych, aktywnościach sportowych i pisali listy do Ukrainy.


Zdjęcia: Julia Agnieszka Szymala
Źródło: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Możliwość komentowania jest wyłączona.