Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

03 stycznia, 2020

Miasto zabezpieczyło 5 mln zł na wykup mieszkań po upadłej spółce Arrada


Foto:UM Bytom

Dzisiaj na sesji Rady Miejskiej podjęta została bardzo ważna decyzja, na którą czekało kilkuset mieszkańców naszego miasta. Zabezpieczyliśmy w budżecie gminy pieniądze, dzięki którym będzie możliwy wykup lokali po upadłej spółce Arrada – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Podjęta przez bytomskich radnych 3 stycznia uchwała umożliwi gminie Bytom realne działania polegające na skorzystaniu z możliwości prawa pierwokupu 101 mieszkań i 3 budynków od syndyka masy upadłościowej po spółce Arrada.
Przypomnijmy, że lokale mieszkalne i 3 budynki w Bytomiu, które chce przejąć na własność gmina należały dawniej do zakładu Orzeł Biały, a ich ostatnim właścicielem była spółka Arrada. Po jej upadłości w 2015 roku mieszkaniami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina ma prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta chcą skorzystać, dlatego dzisiaj konieczne było zabezpieczenie pieniędzy na ten cel.
Po sfinalizowaniu umowy i przejęciu przez miasto wszystkich lokali i budynków, najemcy mieszkań będą mogli starać się o ich wykup na własność od gminy. Warto podkreślić, że prawo pierwokupu zostało przyznane przez radę wierzycieli upadłej spółki na wniosek prezydentów Bytomia i Piekar Śląskich.
Jesteśmy w stałym kontakcie z mieszkańcami. W najbliższy wtorek, 7 stycznia odbędzie się spotkanie, podczas którego przedstawimy postępy prac związane z wykupem przez gminę lokali, w których mieszkają – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Spotkanie z mieszkańcami lokali po upadłej spółce Arrada odbędzie się we wtorek, 7 stycznia o 15.30 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2. W spotkaniu, podczas którego mieszkańcy zostaną poinformowania o wszystkich działaniach gminy oraz zmianach, jakie ich czekają w najbliższym czasie, weźmie udział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i jego zastępca Michał Bieda oraz pracownicy Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.