Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

17 kwietnia, 2020

Miasto Zabrze uruchomiło wymazobusa

Miasto Zabrze uruchomiło w czwartek wymazobusa, dzięki któremu skrócony zostanie czas oczekiwania mieszkańców na wykonanie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.


„Za realizację zadań wchodzących w zakres bezpośredniej walki z pandemią odpowiada rząd, jednak mając na uwadze zdrowie i życie zabrzan, zdecydowaliśmy się wesprzeć administrację rządową w jej działaniach”
– mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

Dzięki pracy wymazobusa, każdego dnia przebadanych może zostać dodatkowo ok. 25 osób. Zgodnie z danymi sanepidu, aktualnie na wymaz w Zabrzu oczekuje ok. 70 mieszkańców.

W ramach zleconej przez miasto usługi, firma pobiera ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach niezbędne odczynniki oraz listę osób, które zgodnie z decyzją podjętą przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną mają zostać poddane testom. Następnie, pracownicy odwiedzają wskazane przez sanepid osoby przebywające w kwarantannie i pobierają od nich stosowne próbki.

Warto przypomnieć, że w Śląskim Parku Technologii Medycznych „Kardio-Med Silesia” w Zabrzu, funkcjonuje specjalne laboratorium. Jego uruchomienie znacznie zwiększyło liczbę testów na koronawirusa, wykonywanych w województwie śląskim.
Źródło: UM Zabrze

Możliwość komentowania jest wyłączona.