Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

09 kwietnia, 2020

Miasto zakupi laptopy uczniom


40 laptopów do nauki w domu trafi do najbardziej potrzebujących uczniów z Rudy Śląskiej. Władze miasta pozyskały na ten cel 100 tys. zł z projektu „Zdalna szkoła” realizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To maksymalna kwota, jaka mogła być przyznana miastu. Rudzcy samorządowcy starają się o kolejne środki na zakup sprzętu dla uczniów. Będą wnioskować o 35 tys. euro na ten cel z Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

Samorządy w całym kraju od 1 kwietnia mogły wnioskować do Centrum Projektów Polska Cyfrowa o środki potrzebne na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów. Rudzki samorząd taki wniosek złożył w ubiegłym tygodniu. – Nie czekając na rozstrzygnięcie konkursu uruchomiliśmy już procedurę zakupową. Do przyszłego tygodnia czekamy na oferty. Następnie wyłonimy dostawcę i zakupimy od niego potrzebny sprzęt. Chcielibyśmy, żeby jeszcze w kwietniu trafił on do szkół, które następnie użyczą go uczniom – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Sprzęt trafi do 25 rudzkich szkół podstawowych. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to kropla w morzu potrzeb, bo tak naprawdę realne zapotrzebowanie to około 1 000 laptopów. Dlatego wykorzystujemy wszelkie możliwości, by zdobyć pieniądze na kolejne komputery. Będziemy składać wniosek do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, skąd chcemy pozyskać blisko 35 tys. euro na zakup kolejnych 63 laptopów – zapowiada prezydent.

Jak wskazują samorządowcy z Rudy Śląskiej o środki te będzie bardzo ciężko, gdyż wnioskować mogą o nie praktycznie wszystkie kraje Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej dotknięte epidemią koronawirusa. – Łatwo nie będzie, ale wychodzę z założenia, że gdy jest choćby cień szansy na zdobycie pieniędzy dla miasta, to trzeba z tego korzystać – deklaruje Grażyna Dziedzic.

źródło: UM Ruda Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.