Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

16 września, 2019

„Między prawdą a legendą”

22 października 2019 /wtorek/ godz. 18.00 – „Między prawdą a legendą” – śpiewodram w wykonaniu Jolanty Literskiej, narracja: dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki

Śląski śpiewodram — między prawdą a legendą, to spojrzenie na miejsce, w którym żyjemy, przez pryzmat opowieści o kobietach współtworzących historię Śląska. To refleksja nad przeszłością, związaną z miejscem, w którym toczy się nasze życie.
To rozmowa o splendorze i rozpaczy. To opowieść o światowej sławy budowniczych, rzeźbiarzach, architektach, przemysłowcach. Rozpięta między miłością a rozpaczą, budowaniem a niszczeniem. Tworzy obraz bogatej w niezwykłą przeszłość krainy. To mozaika przepełniona wszystkimi kolorami i zabarwiona czernią. 

Muzyczna forma przekazu, łagodnie wprowadza w nastrój minionej epoki. Pobudza wyobraźnię i pomaga zachować dystans.
Jest wsparciem dla narracji historycznej. Rolę narratora wypełnia historyk, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, wskazuje, gdzie legenda łączy się z prawdą. 
Poznajcie miejsca, które mogą się stać punktami naszych bardziej świadomych i ciekawszych wędrówek.

Zapraszamy w muzyczną podróż do przeszłości, która pomoże nam patrzeć na Śląsk i śląską teraźniejszość.
Odkryjmy to czego nie zauważamy, a jest na wyciągnięcie ręki.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki dr nauk humanistycznych, historyk, publicysta.
Zajmuje się badaniem dziejów śląskiej szlachty i arystokracji oraz ich związków z europejskimi rodami. Od lat współpracuje z regionalnymi wydawnictwami. Jestem autorem licznych artykułów, odczytów, wykładów o dziejach regionu.  Razem z dr Dariuszem Woźnickim jestem współautorem wielu symboli samorządowych, m.in.: godeł dzielnic Miasteczka Śląskiego oraz herbu i weksyliów: Tarnowskich Gór, Powiatu Tarnogórskiego, Piekar Śląskich, Wojkowic, Jedliny Zdroju.
Jola Literska — wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, związana z Górnym Śląskiem i jego kulturą. Buduje atmosferę koncertu lirycznym głosem o ciekawej barwie, który często traktuje jak instrument. Eksperymentuje ze śpiewem białym i wokalizą jazzową.

Działanie w ramach projektu „Roczniki”. Projekt realizowany w ramach programu „Edukacja Kulturalna 2019”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Możliwość komentowania jest wyłączona.