Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

01 lutego, 2021

Mięsień krawiecki – budowa i funkcje

Mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem ciała. Rozciąga się od kości biodrowej aż do końca kości piszczelowej. W swoim przebiegu owija się jak taśma wokoło przedniej ściany uda i zmierza w kierunku przyśrodkowej części kolana, dzięki czemu człowiek zakłada nogę na nogę.

Mięsień krawiecki rozpoczyna się od przyczepu na kolcu biodrowym przednim górnym, następnie biegnie skośnie do dołu w kierunku przyśrodkowym opasując od przodu udo, aby później skierować się do nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej, z której biegnie skośnie do przodu i już jako płaskie i rozbieżne ścięgno przyczepia się do guzowatości piszczeli oraz powięzi goleni. Ścięgno to przykrywają przyczepy mięśnia smukłego i półścięgnistego, z którym się zrasta tworząc gęstą stopę. Przednią powierzchnię uda mięsień krawiecki przemierza w bruzdzie utworzonej z jednej strony przez mięsień czworogłowy, a z drugiej przez biodrowo-lędźwiowy. W dalszym zaś przebiegu przez przywodziciele. W swoim przebiegu mięsień ten towarzyszy tętnicy udowej, a ułożenie tych struktur utrzymuje szeroka powięź. Między mięśniem tym a ścięgnem mięśnia półścięgnistego występuje kaletka maziowa, połączona z drugą kaletką maziową leżącą pomiędzy piszczelą, więzadłem pobocznym piszczelowym, a ścięgnem półścięgnistym smukłym. Za jego unaczynienie odpowiadają tak zwane gałązki mięśniowe odchodzące od tętnicy udowej i jej gałęzi na przykład tętnicy udowej, tętnicy okalającej udo oraz tętnicy kolana. Mięsień krawiecki jest dwustawowym i jedynym mięśniem uda, który zgina zarówno kolanowy jak i biodrowy staw. Zginając udo nieznacznie obraca goleń do wewnątrz. Mięsień krawiecki tworzy też jedno ramię trójkąta udowego, czyli obszaru anatomicznego na przednio przyśrodkowej okolicy uda, którego ściany tworzą więzadło pachwinowe i zewnętrzny brzeg przywodziciela długiego uda. W dolnej części trójkąta udowego jest kość udowa, a w górnej powięź sitowia. Wewnątrz są na przykład pęczek naczyniowo-nerwowy, żyła, tętnica udowa, nerw udowy, a także pionowo-skośny łańcuch węzłów chłonnych. Ból mięśnia krawieckiego najczęściej występuje w czasie zakładania nogi na nogę, chociaż bywa, że bolesne są okolice przyczepów, a nawet cała długość, bez przyjmowania tej pozycji.

Najczęstszymi przyczynami bólu mięśnia są na przykład:

• przeciążenie
• podrażnienie
• nadmierne napięcie

Ból ten może promieniować na inne struktury uda, a nawet do podudzia i kostki. Ból przyczepu bliższego może być odczuwalny również w okolicy biodra oraz na mięśniu pośladkowym wielkim. Ćwiczenia tego mięśnia polegają między innymi na zginaniu kończyny dolnej w biodrze z oporem, ponieważ to właśnie jest główna funkcja tego mięśnia. Wszelkie takie ćwiczenia trzeba wykonywać zgodnie z metodologią i pod kierunkiem specjalisty, który tłumaczy i pokazuje jak nie zrobić sobie krzywdy. W przypadku mięśnia krawieckiego od wzmocnienia ważniejsze jest częste rozciąganie. Mięsień ten rozciąga się poprzez przyciąganie pięty do pośladka, kiedy biodro jest wyprostowane. Ćwiczenia te można robić zarówno na stojąco jak i na leżąco. Należy dążyć do tego, aby kolana były jak najbliżej siebie. Skuteczne są także prawidłowe wykroki i wybrane inne pozycje, w których występuje wyprost biodra. Ćwiczenia te są szczególnie zalecane osobom prowadzącym siedzący tryb życia albo pracującym na siedząco, ponieważ długotrwałe przebywanie w tej pozycji nie tylko skraca życie, ale sprzyja obkurczaniu się tętnicy udowej.

autor: Jan Wojtusiak
zdjęcie: Pexels

Możliwość komentowania jest wyłączona.