Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

02 października, 2020

Mieszany tryb zajęć w nowym roku akademickim


Uczelnie w Polsce w pierwszym tygodniu października zainaugurowały nowy rok akademicki. Największe placówki w regionie, czyli Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska stosują się do zaleceń i z powodu pandemii większość zajęć nadal odbywa się w trybie zdalnym.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego na UŚ odbyło się 1 października. Studenci mogli wziąć w niej udział online.

– W roku akademickim 2020/2021 istotna część Waszych zajęć (m.in. wykłady i lektoraty) będzie odbywać się zdalnie. Bezpośrednio w salach, w formie kontaktowej, z zachowaniem koniecznego bezpieczeństwa prowadzone będą zajęcia, których nie można zrealizować zdalnie (laboratoria czy warsztaty). Ponadto, jesteśmy przekonani, że nowo przyjęci studenci powinni mieć możliwość rozpoczęcia przynajmniej wybranych zajęć w murach naszej Uczelni, aby poznać Uniwersytet, swoich wykładowców oraz koleżanki i kolegów. Trwają przygotowania takiej formuły, aby na każdym kierunku studiów czekały na Was zajęcia kontaktowe. Szczegółowe decyzje w tej kwestii podejmą i ogłoszą w najbliższym czasie władze dziekańskie na stronach wydziałowych – czytamy w liście prof. Dr hab. Ryszarda Koziołka, rektora uczelni.

Dla przykładu, zajęcia wychowania fizycznego, które trudno przeprowadzać tylko przez internet, odbywają się po równo na sali gimnastycznej, w terenie oraz w formie zdalnej. Podobnie będzie w trakcie sesji. Egzaminy w większości będą odbywały się zdalnie.
Podobnie jest na Politechnice Śląskiej, gdzie inauguracja odbywał się dzień później. Wszystkie wykłady, lektoraty języków obcych, laboratoria komputerowe, a także konsultacje są prowadzone wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia w formie kontaktowej odbywają się w małych grupach i tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.
Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.