Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

19 września, 2019

Miłość nie jedno ma imię …

Miłość nie jedno ma imię …

Miłość jest najważniejszym uczuciem w życiu każdego człowieka. Kojarzy się z zakochaniem, pierwszym dreszczem emocji, tęsknotom za drugom osobą. Każdy z nas jej doświadczył. Otrzymujemy każdego dnia wiele rodzajów miłości. Jesteśmy stworzeni, by kochać i być kochani, pragniemy czułości i bezpieczeństwa oraz zrozumienia. Świadomi jesteśmy, że są róże rodzaje miłości. Począwszy od naszych narodzin, gdzie zostaliśmy stworzeni na „obraz i podobieństwo boże”, to ogromna łaska i błogosławieństwo. Od miłości w rodzinie, która rodzi się między dziećmi a rodzicami, z biegiem czasu przeradza się w przyjaźń. Oraz relacje między rodzeństwem, które są nierozerwalne, mimo iż czasem można się obrazić i kłócić, to najważniejsze, że jest z kim. Oba te uczucia są bezwarunkowe i wieczne, mimo problemów jakie niesie życie. W swoim towarzystwie i domu czujemy się swobodnie, możemy sobie ufać, zarówno kiedy spędzamy czas razem, jak i osobno.
Miłość Boga (agape) do nas przejawia się w pięknie dnia codziennego. Cuda natury, jakie możemy podziwiać np.: budzące słońce nas o poranku i krople deszczu na szybach okna. Oraz przebywanie z naszymi ukochanymi pupilami, które oddają nam swoje serce na zawsze.
Ostatnim najbardziej wytęsknionym przez nas uczuciem jest spotkanie tej drugiej ukochanej osoby (eros) i stworzenie z nią rodziny (filios). Miłość jest działaniem, trzeba dawać a nie tylko brać. To wymagające uczucie, wywołuje dużo skrajnych emocji, często trzeba iść na ustępstwa, aby dojść do wspólnego porozumienia. „Miłość to wierność wyborowi”(JPII) to trudna sztuka bycia razem i pokonywania wspólnie trudności w dzisiejszych czasach.
Miłość zależna jest od naszych wartości, które zostały wpojone nam w domu rodzinnym oraz od naszej osobowości i cierpliwości wobec drugiego człowieka i nas samych. Nie znajdziemy ukochanej osoby póki sami siebie nie pokochamy.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.