Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

06 lipca, 2020

Mistrzostwa świata sztafet coraz bliżej

Rozpoczęło się końcowe odliczanie do lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet na Stadionie Śląskim. Do startu imprezy pozostało niespełna 300 dni. W konferencji prasowej, odbywającej się w Parku Śląskim, zaprezentowano logo mistrzostw i odsłonięto zegar, odliczający czas do startu wydarzenia.

W spotkaniu uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, Izabela Domogała i Beata Białowąs z Zarządu Województwa oraz prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera, wiceprzewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski i trener sztafety kobiet, Aleksander Matusiński.

„Mistrzostwa świata sztafet będą pierwszą imprezą tej rangi w naszym regionie. Wierzę, że emocje na Stadionie Śląskim będą ogromne. To będzie jedna z ostatnich imprez przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, na której zaprezentują się największe gwiazdy królowej sportu. Zegar tyka, ale jesteśmy gotowi i jestem przekonany, że te zawody okażą się dużym sukcesem” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet World Athletic Relays Silesia 2021 odbędą się w dniach 1-2 maja 2021 roku. To impreza o zasięgu globalnym, która będzie kwalifikacją olimpijską do Igrzysk w Tokio.

Mistrzostwa Świata sztafet zostaną zorganizowane po raz piąty w historii. Trzy pierwsze edycje odbyły się na Bahamach, czwarta w Japonii. Czas mierzy specjalnie skonstruowany zegar usytuowany w Parku Śląskim. Logotyp mistrzostw nawiązuje kolorystycznie do barw regionu, które układają się w równoległe pasy tworzące zarys lekkoatletycznej bieżni.

Podejście władz regionu, które stawiają na lekkoatletykę oraz potencjał Stadionu Śląskiego, bardzo wysoko ocenianego przez lekkoatletów z całego świata, miały istotny wpływ na decyzję World Athletics o przyznaniu Polsce tych zawodów.

„Organizacja Mistrzostw Świata Sztafet to wielkie wyzwanie. Każde zawody na Stadionie Śląskim traktujemy jako doświadczenie przed tą imprezą. Przed nami dwa międzynarodowe mityngi – Memoriały Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej. Chcemy, żeby były to próby generalne przed mistrzostwami” – mówił prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.

Organizacja Mistrzostw Świata Sztafet wpisuje się w długofalową strategię rozwoju regionu, który od lat na sport przeznacza duże środki, zdając sobie sprawę, że jest to inwestycja w przyszłość. Mistrzostwa świata sztafet to również promocja regionu, o czym przekonywały Izabela Domogała i Beata Białowąs, zachęcając do spędzenia urlopu i przyjazdu do województwa śląskiego.

Mistrzostwa Świata Sztafet Silesia 2021 odbędą się dwa i pół miesiąca przed igrzyskami olimpijskimi. Dla zawodników z całego świata to niezwykle ważny start. Właśnie w Chorzowie będzie można wywalczyć przepustkę do Tokio. To zapowiada, że na Stadionie Śląskim pojawi się plejada gwiazd sprintu.

„To dla nas niezwykle ważna impreza. To będą kwalifikacje olimpijskie, ostatni sprawdzian sztafety przed wyjazdem do Tokio, bronimy tu złota z zeszłego roku z Yokohamy. Na Stadionie Śląskim się znakomicie biega, to ważne, że te zawody odbywają się w Polsce, bo nasze zawodniczki są w stanie wykrzesać z siebie maksimum możliwości, niesione przez doping polskich kibiców” – ocenił trener polskiej żeńskiej sztafety 4x400m, Aleksander Matusiński.

Ze względu na pandemię to będą pierwsze zawody organizowane przez World Athletics na otwartym stadionie od października 2019 roku. Będą to też jedyne stadionowe zawody w przyszłym sezonie sygnowane przez światową federację. Organizatorem Mistrzostw Świata Sztafet World Athletics Relays Silesia 2021 jest Województwo Śląskie oraz Stadion Śląski.
Źródło:Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Możliwość komentowania jest wyłączona.