Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

11 lutego, 2020

mLegitymacje w tyskich szkołach

mLegitymacja czyli tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie telefonu staje się coraz bardziej popularna. Obecnie korzystają z niej uczniowie kilkunastu tyskich szkół.

Do tego, by mieć mLegitymację nie wystarczy tylko deklaracja uczniów, można aktywować ją tylko wtedy, gdy szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. W szkole powinien także działać system mDokumenty – do wydawania mLegitymacji.

Obecnie w systemie mLegitymacja jest w Tychach osiem szkół: Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej, Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks.Karola Palicy, Szkoła Podstawowa nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoła Podstawowa nr 8 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3, Szkoła Podstawowa nr 9 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, Technikum nr 6 w Zespole Szkół nr 7, Branżowa Szkoła I stopnia nr 4 w Zespole Szkół nr 7 oraz Szkoła Podstawowa nr 14. W trakcie weryfikacji są wnioski Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 6, Branżowej Szkoły I stopnia w Zespole Szkół nr 6 oraz Szkoły Podstawowej nr 37 im. Kornela Makuszyńskiego.

– Przystępując do programu „e-legitymacja” chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom, ale również potrzebom uczniów – stwierdza Monika Prokopiuk – Sekretarz Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.

Uczniowie nie muszą już pamiętać o noszeniu legitymacji, bo legitymacje szkolną mają w aplikacji w telefonie.

Uważam, że e-legitymacja jest dużym ułatwieniem. Jestem pewna, że taka papierowa legitymacja szybko by mi się niszczyła. Nawet wkładając ją do portfela lub torebki można było ją zgubić, aplikacja w komórce, z którą dziś rzadko się rozstajemy jest o wiele wygodniejsza – mówi uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach.

Instalacja i uruchomienie aplikacji jest bardzo proste. Wykorzystuje się do tego QR kod oraz kod aktywacyjny otrzymany w sekretariacie szkoły. Pokazując mLegitymację uczeń potwierdza, że jest uczniem danej szkoły, korzysta z ulg i zwolnień.

Dane z mLegitymacji uczeń może pokazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Można również przekazać je użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. imię, nazwisko i wiek ucznia. Na ekranie swojego urządzenia zobaczy również zdjęcie ucznia w niskiej rozdzielczości. Może także sprawdzić również ważność mLegitymacji szkolnej.

Dyrekcja szkoły może zgłosić swoją placówkę do programu mLegitymacja szkolna klikając w ten link: http://www.gov.pl/web/mobywatel/zglos-szkole-do-projektu-mlegitymacja/.

Rzecznik Prasowy
Urzędu Miasta Tychy

Możliwość komentowania jest wyłączona.