Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

23 listopada, 2020

Mleko- spożywać czy nie?

Witajcie! Tym razem mamy kilka słów o mleku. Być może ktoś z Was spożywa mleko, więc może wydać się to Wam ciekawe.
Jak być może wiecie, żaden ssak na świecie (poza człowiekiem) w dorosłości nie spożywa mleka. Jest to zgodne z naturą. W przypadku kotów, to człowiek nauczył je pić mleko. Naukowo udowodniono, że koty, które nie piją mleka żyją dwa razy dłużej. Mleko krowie i mleko kobiece zawierają białko, tzw. kazeinę, przy czym mleko krowie zawiera jej więcej. Wysoka zawartość kazeiny jest potrzebna cielętom do wzrostu kopyt i rogów. Człowiek potrzebuje znacznie mniej białka, ponieważ czerpie je z syntezy białek z węglowodanów, które dokonuje się w jelicie grubym.

Kazeina zawarta w mleku, rozkłada się w nim za pomocą podpuszczki. Dziecko 1-2 letnie nie potrzebuje już kazeiny, ponieważ posiada paznokcie i włosy, i jego układ trawienny przestaje już wydzielać podpuszczkę. Od tego momentu mleko krowie staje się dla organizmu produktem ciężkostrawnym.
Zgadza się, że mleko zawiera dużo wapnia niezbędnego do rozwoju kości. Jednak jeszcze więcej wapnia jest w orzechach, kapuście, marchwi i burakach. Do tego w nich jest ono łatwiej przyswajalne przez organizm. Jeśli chodzi o produkty mleczne, to warto jeść te, które są kwaśne, tzn. kefir, jogurty, twaróg i żółty ser. Produkty te szczególnie zaleca się jeść dzieciom i starszym osobom. Natomiast według znawcy diet, H. Sheltona, mleko krowie jest źródłem powstawania śluzu w organizmie człowieka od okresu niemowlęctwa do późnej starości, zaś doktor Walker pisał, że jest przyczyną takich chorób jak grypa, przeziębienia, astma, zapalenie oskrzeli.
Jak rozstać się z nałogiem picia mleka ? Można je zastąpić kefirem i chudym twarogiem. Ci zaś, którzy nadal będą pić mleko niech zaobserwują czy nie mają po spożyciu mleka dolegliwości jelitowych, np. wzdęcia brzucha itp. W końcu trzeba pamiętać, że mleko, ze względu na specyficzne trawienie, należy spożywać zawsze oddzielnie i nie łączyć go z innymi produktami.
Warto też pamiętać o tym, żeby nie dodawać mleka do kawy i herbaty, ponieważ zawarta w mleku kazeina ścina się. Nie strawiona powoduje powstawanie kamieni w nerkach, guzów w nogach, deformację palców u rąk, inne zaś składniki mleka osiadają w tkankach i ścięgnach pod postacią śluzu. Warto zatem rozstać się z nałogiem picia mleka. Tombak zaleca zastąpienie mleka kefirem i chudym twarogiem. Tym zaś, którzy nie chcą zrezygnować z mleka radzi bacznie przyjrzeć się własnemu organizmowi. Czy po spożyciu mleka nie mają dolegliwości jelitowych, np. wzdęcia brzucha. Nadmienić jeszcze należy, że ze względu na specyficzne trawienie, jeśli już spożywamy mleko, należy pić je oddzielnie, nie łączyć go z innymi produktami.
Autor: Katarzyna Gania
Zdjęcie:pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.