Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

17 kwietnia, 2020

Modernizacja trasy kolejowej Trzebinia – Czechowice – Dziedzice skróci podróże


Prace na szlaku Chełmek – Oświęcim to kolejny etap robót na linii Trzebinia – Oświęcim – Czechowice – Dziedzice. Efektem będą krótsze podróże oraz dostępniejsze stacje i przystanki. Korzystnie zmienią się warunki przewozu towarów. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za około 800 mln zł wspófinansowana jest ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W kwietniu na szlaku Chełmek – Oświęcim wykonawca rozpoczął usuwanie starych torów. To przygotowanie terenu do budowy nowych. Będą także wymienione urządzenia sterowania ruchem kolejowym i sieć trakcyjna. Prace obejmą przebudowę wiaduktów, mostów oraz przejazdów kolejowo-drogowych.

Już na przełomie roku rozpoczął się demontaż starych elementów trasy kolejowej na odcinku Brzeszcze Kopalnia – Czechowice – Dziedzice. Aby roboty przebiegały bez szkód, zabezpieczane są skarpy nasypów z wykorzystaniem tzw. ścianek szczelnych. Prowadzone są równocześnie badania geologiczne. Roboty w terenie poprzedził etap projektowy.

Lepsza kolej w regionie

Dzięki pracom PLK czas przejazdu z Trzebini do Czechowic – Dziedzic skróci się o ok. 30 minut, obecnie wynosi ok.1 godz. i 30 min. Podniesienie standardów podróżowania będzie osiągnięte dzięki przebudowie 10 stacji i przystanków: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski, Oświęcim, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice, Kaniów. Na zmodernizowanych peronach będą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne. Dla osób niedowidzących przewidziano system tzw. ścieżek dotykowych. W Chrzanowie i Oświęcimiu windy ułatwią komunikację wszystkim podróżnym.

Inwestycja między Trzebinią a Oświęcimiem i Czechowicami – Dziedzicami zapewni sprawniejsze i bezpieczniejsze przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h, a towarowych – 80 km/h. Dla przewoźników towarowych, będą bardziej atrakcyjne warunki przewozu.

Prace realizowane są z listy Krajowego Programu Kolejowego. Umowę za 303 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Trzebinia – Oświęcim podpisano 2 października 2017 r. Umowę za 495 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Oświęcim – Czechowice – Dziedzice, podpisano 27.08.2019 r. Inwestycje wchodzą w skład projektu: „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi 686 518 646,97 PLN (netto).Zakończenie robót planowane jest w 2021 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują również prace na odcinku Czechowice – Dziedzice – Zabrzeg, w ramach projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską z instrumentu CEF. Więcej http://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/czechowice-dziedzice-wielka-kolejowa-inwestycja-ruszyla-4610/


Rozkład jazdy

Pociągi kursują wg ogłoszonego rozkładu jazdy. Niektóre składy pociągów POLREGIO mają zastępczą komunikację autobusową między Krzeszowicami a Oświęcimiem. Od 25 maja, w związku z naprawą nasypu na szlaku Trzebinia – Chrzanów, autobusy komunikacji zastępczej zapewnią przejazd na trasie z Krzeszowic do Oświęcimia albo do Chrzanowa. Szczegóły na temat kursowania pociągów dostępne w rozkładzie jazdy stronie internetowej portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników.

Inwestycja liczbach

Na trasie Trzebinia – Czechowice – Dziedzice prace obejmują:

10 stacji i przystanków

29 wiaduktów

17 przejazdów kolejowo-drogowych

45 km linii kolejowej

135 rozjazdów

Źródło: PKP PLK S.A.

Możliwość komentowania jest wyłączona.