Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

20 czerwca, 2019

„Moje inspiracje”

Janusz Muzyczyszyn- poeta,pisarz, bloger

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników poezji i literatury do siedziby naszej stacji w dniu 27 czerwca, na spotkanie z uzdolnionym poetą, pisarzem i blogerem, Januszem Muzyczyszynem. Okazją do spotkania jest promocja jego tomiku wierszy Myśli słodkie, gorzkie, a także zbliżająca się premiera jego debiutanckiej powieści Mój drugi brzeg. Spotkanie rozpoczniemy o godzinie 17:00.

Temat przewodni spotkania to „Moje inspiracje”. Janusz Muzyczyszyn opowie o historii i kulisach powstawania kolejnych wierszy. Przeczyta niektóre z nich, również te, jeszcze nie publikowane, a na ekranie zobaczymy zdjęcia obrazów i przedmiotów, które zainspirowały poetę.

W swoich wierszach Janusz Muzyczyszyn mówi o sprawach bliskich każdemu człowiekowi: o lękach i uczuciach, o samotności, porzuceniu, o radościach i tęsknocie. O marzeniach, pragnieniach, ale i o życiowych porażkach. Tak o jego twórczości pisze we wstępie do Myśli słodkich, gorzkich Justyna Karolak:

„Prostolinijność jego poezji wynika z czystości umysłu, z potrzeby dzielenia się ze światem swoimi zarówno słodkimi zachwytami nad życiem, jak i gorzkimi refleksjami o życiu. To, co w poezji można by wyrazić jaskrawo czy nieomal brutalnie, Janusz zamienia na pokorną kontemplację przeżyć oraz powidoków, jakie składają się na komplet życia ludzkiego”.

Kolejny powód do spotkania z autorem to rozpoczynająca się w niedzielę 23 czerwca przedsprzedaż jego powieści, zatytułowanej Mój drugi brzeg. Jest to współczesna powieść obyczajowa, której akcja dzieje się głównie w Katowicach. Bohaterem powieści jest osiemdziesięcioletni, doświadczony życiem Jan Marczak, który po nieszczęśliwym wypadku trafia do szpitala, a prosto stamtąd do domu opieki. Codzienne wydarzenia są dla niego impulsem do wygrzebania z niepamięci poszczególnych zdarzeń z przeszłości. Ogląda je na nowo, próbuje zaleczyć stare rany.
Czy mu się to uda? Czy Jan odnajdzie się w nowej dla niego rzeczywistości, wśród obcych? Jak ułożą się jego relacje z personelem domu opieki i współmieszkańcami? Czy znajdzie tu nowych przyjaciół? Czym jest ten jego drugi brzeg?
Powieść trafi do księgarń pod koniec lipca. Patronem medialnym wydania jest Śląska.tv.

W trakcie spotkania będzie można porozmawiać z autorem o jego twórczości i warsztacie, o planach na przyszłość, będzie również okazja do zdobycia autografu z osobistą dedykacją.
Zapraszamy serdecznie: 27.06, godzina 17:00, Tarnowskie Góry, ul. Zamkowa 8. Wstęp wolny.

Więcej informacji o autorze i jego twórczości znajdziemy na jego blogu: www.muzyczyszyn.pl.

Możliwość komentowania jest wyłączona.