Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

03 września, 2019

Muśnięte czasem Perły Gwarków

Unikatowe plakaty z trzydziestolecia Dni Gwarków

Dni Gwarków nawiązują do przywileju nadanego Tarnowskim Górom w roku 1599, na mocy którego gród gwarków miał prawo do urządzania „zabaw i komedyj” podczas jarmarku w niedzielę po świętym Idzim. Organizatorem Dni Gwarków w latach 1957–1988 było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. SMZT zasługuje na uznanie za wydanie profesjonalnych plakatów gwarkowskich na wszystkie Dni Gwarków, z lat 1957–1988.
Ich autorami często byli twórcy miejscowi, ale też uznani artyści z całej Polski. Podziw budzi konsekwencja, z jaką zlecano te zadania dobrym, a nawet wybitnym twórcom. (…) „Dokumentują one szmat tarnogórskiej historii. Można powiedzieć, że to prawdziwe dzieła sztuki” – powiedział o plakatach Mariusz Gąsior, członek zarządu Stowarzyszenia. Plakaty można nabyć w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przy ul. Gliwickiej 2 w Tarnowskich Górach. Wykaz plakatów przeznaczonych do sprzedaży znajduje się na stronie www.smtz.pl .
Wszystkie te dzieła sztuki podsumowują trzy dekady artystycznej działalności polskich artystów, w których życiu miasto Tarnowskie Góry zawsze odgrywało ważną rolę. Wydarzenia historyczne i kulturalne przeplatały się na plakatach, ukazując ich piękno. Warto nabyć te niezwykłe perełki. Plakaty zaprojektowali wybitni polscy artyści plastycy, tacy jak: Alojzy Gołka, Jan Szleger, Bolesław Kalke, Werner Lubos czy Marian J. Piwko (ten ostatni był ilustratorem wielu popularnych książek, np. serii przygód pt. „Stawiam na Tolka Banana”).
Na liście artystów, którzy mają na swoim koncie projekt gwarkowskiego plakatu znajdują się również inni uznani plakaciści: Marek Mosiński, Henryk Lis, Stanisław Kluska, Zenon Moskwa, Eugeniusz Rzeżucha, Jan Dubiel, Maria Komorowska, Tomasz Jura, A. Josefowski – Łuczyński, Marian Pałka, Marek Wroński, L. Szczurek, Z. J. Sajdakowie.
Projekt pierwszego plakatu, powtarzanego przez dwie kolejne edycje “Gwarków”, wykonał tarnogórski architekt Alojzy Gołka w 1957 r. kierownik sekcji dekoracyjnej Stowarzyszenia. Motywem głównym była wieża Gwarków i herb miasta.
Kolejnym niezwykłym dziełem jest plakat dwóch artystów Dzwonnica Gwarków zbudowana z historycznych miejskich i górniczych pieczęci to projekt, który zdobił place i ulice miasta w roku 1973. Plakat stworzyli Werner Lubos i Henryk Lis – tarnogórscy artyści i miłośnicy ziemi tarnogórskiej.
Autor kolejnego plakatu to A. Josefowski – Łuczyński promujący „Gwarki” w 1977 r. Widnieją na nim dwaj górnicy rozwijający kołowrotem wielobarwne płótno, symbol otwartości miasta. To nawiązanie do kulturowej tolerancji Tarnowskich Gór, jako ośrodek miejski, reprezentowały już w pierwszej połowie XVI w. Warto przy tej okazji wiedzieć, że miasto budowali górnicy posługujący się aż trzema językami: polskim, czeskim i niemieckim.
Ostatnim charakterystycznym obrazem przedstawiającym Gwarki jest trzech biesiadników w strojach Gwarków, autorstwa M. Piwko z 1987 r.
Serdecznie zapraszamy do nabywania tych małych arcydzieł sztuki, które są muśnięte czasem, ale z każdą chwilą zyskują na wartości.
Maria Wandzik

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Możliwość komentowania jest wyłączona.