Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

20 lipca, 2021

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zostało laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2020


Kapituła konkursu przyznała instytucji główną nagrodę w kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa za realizację projektu „MÓW MI HUTO”. To unikatowy w skali regionu projekt, który dokumentuje i upowszechnia niematerialne dziedzictwo hutnicze Górnego Śląska. Efektem działań jest powstanie ponad 120 filmów, będących zapisem rozmów z ponad 30 pracownikami i pracownicami hut w Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach czy Katowicach.

Materiały stanowią przyczynek do powstania i opracowania szerszego archiwum społecznego (historia mówiona), które rozwijane będzie wraz z realizowaną działalnością badawczą, edukacyjną oraz popularyzacyjną Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Znaczna część z filmów znajdzie się na przygotowywanej właśnie w muzeum wystawie stałej. Dzięki temu każdy z odwiedzających będzie mógł dowiedzieć się jak wyglądało życie hutnika, zarówno to w pracy, jak i po pracy. Poznamy nie tylko tajniki hutniczego fachu, ale również szerszy kontekst życia zakładów, miast i regionu.

Co ciekawe, nagrodę przyznano instytucji, która jeszcze się organizuje. W budynku Muzeum Hutnictwa trwają prace związane z przygotowaniem wystawy stałej i wyposażeniem obiektu. Oficjalne otwarcie w ostatnim kwartale tego roku.
Źródło: UM Chorzów

Możliwość komentowania jest wyłączona.