Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

16 października, 2019

Muzyka wykorzenionych w towarzystwie Pokrzyku

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza!

Muzyka wykorzenionych w towarzystwie Pokrzyku
Spotkanie z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”

Muzeum Miejskie w Tychach kontynuuje działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Muzyka tradycyjna ma silny związek z małymi społecznościami zamieszkałymi od lat na tej samej ziemi. Przekazywana tradycyjnie – z ust do ust, od mistrza do ucznia, z pokolenia na pokolenie – podkreśla kulturową odrębność każdej z takich społeczności. Dziś większość z nas z trudem poszukuje swoich korzeni – jesteśmy rozsiani po wielu krajach, byliśmy przesiedlani po wojnie, emigrujemy ze wsi do miast za lepszą pracą. Co spaja ludzi z tak odległych stron jak Podkarpacie, Białoruś, Śląsk i  Małopolska? Odpowiedzią jest język muzyki, poszukiwanie transowych i sentymentalnych brzmień wydobywanych z tradycyjnych instrumentów i przekładanie ich na język współczesnej, globalnej wioski. Czy cymbały mogą zagrać jak muzyka elektroniczna? O tym przekonamy się na spotkaniu z zespołem Pokrzyk.

To kapela trans-folkowa. Kręci ich starodawna muzyka taneczna oraz obrzędowa. Grają mocno i do tańca. Choć akustycznie, dostrzegają i starają się podkreślać więź między transowością tradycyjnej muzyki i współczesną muzyką elektroniczną. Usłyszeć będzie można melodie wygrzebane ze starych zapisków lub zebrane po wioskach. Sięgające co najmniej XIX wieku, a pewnie i jeszcze wcześniej. Blisko-odległe opowieści z Białorusi, pieśni z podmokłych mazurskich krajobrazów, żywe, a zarazem wzruszające melodie z Rzeszowszczyzny, przykurzony repertuar z okolic Krakowa.

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskie w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.

W listopadzie spotykamy się w tym samym miejscu, a naszymi gospodarzami będzie Kapela Niwińskich. Spotkanie 16 listopada (sobota), godz. 18.00.

data: 20 października 2019 (niedziela), godz. 18.00
miejsce: Akademia Cafe, ul. gen. Wł. Andersa 22
gospodarze: Pokrzyk
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Katarzyna Dudziak – basy, śpiew
Michał Biel – baraban
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Kamila Owsianików – flet, śpiew
wstęp wolny

więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/muzyka-wykorzenionych/

opracowanie:
Agnieszka Woszczyńska

Możliwość komentowania jest wyłączona.