Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

04 marca, 2021

„My kobiety – między sobą…”

Dzisiaj proponujemy retro przygodę czytelniczą, naszym wehikułem czasu będą czasopisma i inne publikacje, które kobietom miały zapewnić rozrywkę, ale i solidną porcję wiedzy.
Zacznijmy od sympatycznie brzmiącego tytułu „Moja przyjaciółka”. Ten przedwojenny ilustrowany dwutygodnik kobiecy to prawdziwy skarbiec przeróżnych informacji. Znajdziemy tu dział „My kobiety – między sobą…”, redagowany przez same czytelniczki – bardzo fajny pomysł! „Anuśka” podaje tu przepisy na perfumy, Jadwiga-Marja pisze o hodowli cytryny, P.J. Jancz informuje o kursach dla kobiet na kierowniczki gospodarcze, znajdziemy też rady jak wywabiać plamy z żywicy. W dziale „Kobieta na szerokim świecie” mamy cały wachlarz kosmopolitycznych wieści. Do portu gdyńskiego zawinął ongiś statek rumuński z ładunkiem węgla, na którym drugim oficerem była Irena Wlassopol i tu cytujemy jej charakterystykę – „kobietą młodą, przystojną i nie posiadającą żadnych cech wilka morskiego” 😉 Natrafimy także na temat emancypacji kobiety tureckiej czy licytację rzeczy po Marji Duplessis, Małgorzacie Gautier, „Damie kameljowej”. Na jednym z jej rachunków znaleziono wymowny dopisek samego Dumas – „Ach, nie mam już głowy do tego wszystkiego”. Artykułów kulinarnych, ogrodniczych i innych praktycznych porad, nie referujemy, bo to doprawdy niezmierzony ocean informacji.

O pracy społecznej kobiet polskich na Górnym Śląsku przeczytamy w „Bluszczu” z dn. 15 czerwca 1929 roku. Działaczki śląskie, niesamowite i skromne kobiety, były sanitariuszkami w czasie powstań, organizatorkami społecznymi, filantropkami. Nasze śląskie prababki to cały legion mocnych kobiet, warto je poznać. W piśmie ciekawi też artykuł o oświacie, jak pisze autorka, gimnazja żeńskie na Śląsku mnożą się jak grzyby po deszczu!

Nakładem Karola Miarki w 1908 roku wydrukowano poważny, opasły tom pt. „Złota Księga Kobieca. Kobieta lekarką domową”. To podręcznik lekarski autorstwa dr med. Anny Fischer–Dűcklmann, praktycznej lekarki w Dreźnie. To ponad 800 stron tekstu, 460 ilustracji, 35 tablic z dodatkami kolorowymi, „jako też portretem autorki”. Ze zdjęcia spogląda zdecydowana Pani doktor, która chętnie dzieli się swoją wiedzą. Anatomia człowieka, żywienie, choroby i urazy, sposoby na urodę, to tylko wycinek jej lekarskich kompetencji. Mamy też i ciekawostki, w rodzaju: tarzanie się przeciw otyłości brzucha, różne rodzaje kąpieli, w tym parowa w skrzyni a nawet powietrzna, czy też wskazówki „jak uzyskuje się zdrowe i piękne dzieci”. Nie sposób opisać bogactwa tej publikacji, zapewne to rzeczowe kompendium było często przeglądanym tomem.

Na koniec, „Bławatek”, pod tą wdzięczną nazwą kryje się kalendarzyk damski na rok 1902. Tomik zaczyna kalendarium, co oczywiste, ale już od 31 strony możemy zaczytywać się w poezji i prozie, szkicu o emancypacji czy też wskazówkach o przyjęciach i biżuterii. Nie zabraknie również reklam, w tym specyfiku na piegi. Z takim kalendarzykiem czas musiał szybko płynąć 😉

Świat kobiet jest zmienny, wyznacza nowe drogi, czasem wraca do punktu wyjścia, odnajduje stare szlaki. Trwa dzięki sile siostrzanych więzi, także tych z przeszłości, warto więc sięgać do śladów życia naszych poprzedniczek.

Publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Śląskiej! → https://integro.bs.katowice.pl/catalog

Źródło: Biblioteka Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.