Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

18 marca, 2020

Mycie rąk kluczowe w walce z koronawirusem


Mycie rąk przy użyciu wody i mydła, jeśli jest wykonane prawidłowo, ma kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem. Niestety zaledwie 3 na 5 osób na całym świecie ma dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych. To znaczy, że miliony ludzi nie mają gdzie umyć rąk – ostrzega UNICEF.

Mycie rąk mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych metod, dzięki której można ochronić siebie i innych przed koronawirusem oraz wieloma infekcjami. To nie jest magiczne lekarstwo, ale ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jakie kroki powinni podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom, powiedział Sanjay Wijesekera, Dyrektor Programowy UNICEF.

W wielu regionach świata, dzieci, rodzice, nauczyciele, pracownicy medyczni i inni członkowie społeczności nie mają dostępu do urządzeń sanitarnych w domach, ośrodkach medycznych, szkołach czy gdziekolwiek indziej. Według ostatnich danych: · 40% światowej populacji (czyli 3 mld ludzi) nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych w domu. W najuboższych krajach stanowi to nawet 75% ludności. · 47% szkół na świecie, w których uczy się 900 mln dzieci, nie ma sanitariatów. · 16% ośrodków medycznych, czyli co szósty, nie ma toalet lub urządzeń sanitarnych.

Mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na infekcje wirusowe ze względu na gęstość zaludnienia i zatłoczone miejsca takie jak sklepy, targi czy transport publiczny. Zagrożone są zwłaszcza osoby żyjące w biednych miejskich slumsach. W rezultacie mycie rąk staje się jeszcze ważniejsze. Mimo to: · W krajach Afryki Subsaharyjskiej, 63% mieszkańców miast (czyli 258 mln ludzi) nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych.

W Azji Środkowej i Południowej, 22% ludzi w miastach (czyli 153 mln) nie ma gdzie umyć rąk. Najgorsza sytuacja jest w Bangladeszu oraz Indiach. · We Wschodniej Azji, 28% Indonezyjczyków mieszkających w miastach (czyli 41 mln) nie ma toalety w domu. Mycie rąk ma również kluczowe znaczenie dla ochrony pracowników służby zdrowia przed infekcją i zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa czy innych infekcji, w placówkach opieki zdrowotnej. Pracownicy medyczni są na pierwszej linii frontu w walce z chorobami, dlatego higieny należy przestrzegać zwłaszcza w ośrodkach medycznych. Mycie rąk mydłem chroni przed powszechnymi chorobami biegunkowymi i układu oddechowego.

Jak działa UNICEF? UNICEF działa na całym świecie, aby zapewnić dzieciom i ich rodzicom dostęp do odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz środków higienicznych. Ponadto UNICEF promuje mycie rąk w ponad 90 krajach, współpracując z rządami państw w celu opracowania odpowiednich polityk, strategii i planów działania. Wspieramy również krajowe kampanie informacyjne związane z myciem rąk, w tym za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz poprzez pracę z personelem medycznym, nauczycielami i przedstawicielami lokalnej społeczności.

UNICEF przypomina, jak poprawnie należy myć ręce:
– Zwilż ręce bieżącą wodą.
– Nałóż wystarczającą ilość mydła na mokre ręce.
– Szoruj wszystkie powierzchnie dłoni – w tym grzbiet dłoni, przestrzeń między palcami i pod paznokciami – przez co najmniej 20 sekund.
– Dokładnie spłucz bieżącą wodą.
– Osusz ręce czystą szmatką lub jednorazowym ręcznikiem.
Źródło: UNICEF Polska

Możliwość komentowania jest wyłączona.