Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

18 września, 2019

Na ścięcie !!!

Na ścięcie !!!

Drzewa to nasze drugie płuca, po raz kolejny, mają iść pod topór. Ciekawe, co jest powodem tej decyzji? Od dłuższego czasu planowana wycinka drzew przy tzw „Małpim Gaju” czyli ul. Powstańców Śląskich, Opolskiej, Siennej, Styczyńskiego, Sienkiewicza oraz niedalekim Konwikcie. Pod ścięcie ma iść aż 42 drzewa!!!
W tym zdrowe i ogromne drzewa o dużych średnicach – m.in. 8 klonów – największy o obwodzie 205 cm, 3 jesiony, lipa (180 cm), 3 kasztanowce (największy – 234 cm w obwodzie), niezwykle rzadkie w naszym mieście drzewo – platan klonolistny o obwodzie 140 cm, jodła koreańska (120 cm), ponadto liczne robinie akacjowe i wiąz.
Funkcja drzew jest dla nas zbawienna, począwszy od produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla oraz neutralizowanie zanieczyszczeń – zarówno samochodowych spalin, jak i palenia w piecu węglem. Drzewa w aglomeracji miejskiej mają na nas korzystny dla naszych górnych dróg oddechowych i nie tylko są naszą pigułą na nerwy.
Lokalizacja drzew w centrum miasta umożliwia większą integracje socjalną, a co za tym idzie buduje się więcej przedszkoli oraz mieszkań, które zyskują na wartości. Mieszkając w okolicy, gdzie jest duży obszar zadrzewienia ludzie są mniej depresyjni, pragną nawiązywać nowe znajomości, wychodzą na spacery, często ze swoimi dziećmi albo pupilami.
Planowane wycinki na najbliższy czas jest nieuchronne, jeśli my społeczeństwo może ją powstrzymać oddając swój głos Petycji Obywatelskiej – Nie dla wycinki drzew w Parku Strzeleckim.
W Parku Strzeleckim zaplanowano do wycięcia 6 drzew (było 9-3 już zostały wycięte). W planie wycinki jest wspomniany platan.
Natomiast przy Konwikcie do wycięcia przewidziano 14 drzew, w tym najbardziej wartościowa lipę o obwodzie 180 cm.
ul. Opolska 2 drzewa
ul. Powstańców Śląskich 8 drzew
ul. Sienna 5 drzew
ul. Styczyńskiego 5 drzew
ul. Sienkiewicza 2 drzewa.
Niech Tarnowskie Góry będą zielonym miastem, w którym można spokojnie i szczęśliwie żyć zgodnie z naturą. Zakątkiem, gdzie można odpocząć także w centrum miasta, bo to centrum na to zasługuje i także jest wizytówką dla turystów.
Maria Wandzik


http://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Starosta_Powiatu_Tarnog_NIE_dla_wycinki_drzew_w_Parku_Strzeleckim/

Możliwość komentowania jest wyłączona.