Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

30 marca, 2020

Nadzwyczajny tryb pracy śląskich obiektów UNESCO


Od ponad dwóch tygodni nieczynne są obiekty turystyczne i instytucje kultury w całej Polsce. W trybie nadzwyczajnym pracuje m.in. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, czyli zarządzający jedynymi obiektami na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w województwie śląskim.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej od początku lat 90. XX w. samodzielnie prowadzi Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga – dwie sztandarowe atrakcje turystyczne regionu z tytułami UNESCO i Pomnika Historii. Organizacja nie otrzymuje stałego wsparcia publicznego, dlatego codziennie traci dziesiątki tys. złotych.
W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych turystów, pracowników i przewodników, podjęliśmy słuszną decyzję dotyczącą czasowego zamknięcia naszych obiektów. Obecnie utrzymujemy się z własnych rezerw finansowych, ale sytuacja ta nie może trwać w nieskończoność. Kiedyś środki po prostu się skończą – mówi Zbigniew Pawlak,Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zatrudnia obecnie ponad 40 osób na umowę o pracę, współpracuje także na zasadach gospodarczych z grupą ponad 60 przewodników. Organizacja zrzesza również ponad 150 członków . Mimo czasowego wstrzymania działalności, obiekty SMZT działają w trybie nadzwyczajnym.

W trosce o zdrowie pracowników wiele osób pracuje zdalnie lub przejdzie wkrótce na tzw. „postojowe”. Są jednak osoby, które pracować na odległość nie mogą. To przede wszystkim kadra techniczna, specjaliści górniczy, którzy wykonują obecnie prace dodatkowe, zarówno pod ziemią jak i na powierzchni” – mówi Stanisław Karcz – Zastępca Przewodniczącego SMZT.

W trybie nadzwyczajnym pracuje również Zarząd SMZT oraz Komisja Rewizyjna. Tradycyjne, cotygodniowe zebrania, podczas których zapadają najważniejsze decyzje w firmie, zostały wstrzymane. Firma musi jednak funkcjonować. W związku z tym zebrania – po raz pierwszy w historii, przeniosły się do sieci, gdzie organizowane są wideokonferencje.

Aby nie utracić płynności finansowej Zarząd SMZT wdrożył specjalny program ratunkowy, ale liczy również na pomoc Państwa, bo w podobnej sytuacji znalazło się wiele obiektów prywatnych z całego kraju. Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga odwiedza rocznie ponad 170 tys. osób, które napędzają gospodarkę lokalną. Turyści przyjeżdżają do Tarnowskich Gór, aby poznać w pierwszej kolejności światowe dziedzictwo, by później skorzystać z usług jakie oferuje im wielu tarnogórskich przedsiębiorców.

Kopalni lub Sztolni nie można na razie zwiedzić osobiście, dlatego od kilku dni na Stronie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej można oglądać film pt. “Miłośnicy – w trosce o dziedzictwo ziemi tarnogórskiej”. Dzięki produkcji można poznać nie tylko historię obiektów, ale również przekonać się, jak wiele pracy włożyli w istnienie tych obiektów członkowie SMZT.
Źródło: SMZT
Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.