Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

08 lutego, 2021

Nagroda imienia Kazimierza Kutza

Anna Dymna, Janosch, Tadeusz Sławek, Wojciech Smarzowski i Szczepan Twardoch – to osoby nominowane do pierwszej edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza. Nagroda przyznawana będzie co roku i wręczana na uroczystej Gali organizowanej w Teatrze Śląskim. Ze względu na pandemię wydarzenie odbędzie się online. Laureata poznamy 16 lutego, czyli w dniu urodzin Mistrza.

Kazimierz Kutz był artystą, politykiem, społecznikiem, którego prestiż przekraczał granicę Śląska i Polski, dlatego nagroda jego imienia wykracza swą intencją poza miejsce urodzenia Kazimierza Kutza i honoruje osoby, których talent i charyzma mogą współgrać z jego dokonaniami. Niezmiernie cieszę się, że Nagroda przyznawana będzie w Katowicach, rodzinnym mieście reżysera, które wywarło tak istotny wpływ na jego twórczość – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Idea nagrody im. Kazimierza Kutza wyrosła z przekonania o fenomenie jego osoby. Niezwykle rzadko zdarza się artysta, który swoją twórczością oraz społecznym zaangażowaniem obejmuje światy tak odległe, jak sztuka, polityka i los Śląska. Jako reżyser stał się klasykiem polskiego kina i teatru; jako prozaik i felietonista wszedł do grona uznanych polskich pisarzy, a angażując się politycznie pokazał, że ma na uwadze dobro wspólne Polaków. Jego największą miłością był Śląsk, który dał mu korzenie i skrzydła, a on odwdzięczył się za to, przenosząc nasz region do polskiej wyobraźni zbiorowej i umieszczając Śląsk i Ślązaków w obrębie polskiej mitologii.
Nagroda imienia Kazimierza Kutza powinna honorować obszary działań, które były mu najbliższe. Odpowiadają im następujące kryteria istotne dla patrona nagrody: sztuka, polityka obywatelska i lokalność. Nagroda im. Kazimierza Kutza powinna zatem honorować osoby, które najpełniej reprezentują idee ważne w działalności Kazimierza Kutza: uniwersalność lokalności, połączenie krytyki i afirmacji, wolność twórcza, godzenie ludzi za pomocą sztuki. Powinna nagrodzić tych, którzy zajmują się światem innym, niż tylko własny i ludźmi, którzy troszczą się o innych, są gotowi pracować dla wspólnego dobra.
Nie można również zapominać o tym, że Kazimierz Kutz był Ślązakiem, a Śląsk był jego ziemią świętą i ziemia przeklętą; do ostatnich chwil się z nim spierał i nim zachwycał. Dlatego ważne jest, aby również uhonorować osoby, które promując Górny Śląsk, potrafią o nim opowiadać w sposób interesujący i niebanalny, tak jak czynił to Kazimierz Kutz.
Nagroda ma charakter finansowy i wynosi 50.000 zł. Wręczona zostanie również statuetka zaprojektowana przez Erwina Sówkę, a wykonana przez Ksawerego Kaliskiego oraz dyplom. Fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa. Pierwsza edycja odbędzie się 16 lutego 2021r., z powodu restrykcji związanych z pandemią – online.

Inicjatorami Nagrody są:
• Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice
• Robert Talarczyk, Dyrektor Teatru Śląskiego
• Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego

Kapituła Nagroda im. Kazimierza Kutza:
Halina Bieda
Antoni Cygan
Krystyna Doktorowicz
Andrzej Gwóźdź
Jerzy Illg
Aleksandra Klich
Dariusz Kortko
Ryszard Koziołek
Marcin Krupa
Olgierd Łukaszewicz
Ewa Niewiadomska
Jacek Siebel
Edyta Sytniewska
Iwona Świętochowska
Robert Talarczyk
Piotr Zaczkowski

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *