Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

04 września, 2020

„Naj… Biblioteki Śląskiej” – odcinek 18

W dzisiejszej odsłonie naszych „Naj…” przedstawiamy najcenniejszy rękopis Biblioteki Śląskiej – „Miscellanea astrologica et alchemica”, który znajduje się w zbiorach katowickich już od 1938 roku. Wtedy właśnie został zakupiony w antykwariacie w Wiedniu przez ówczesną Śląską Bibliotekę Publiczną i szczęśliwie przetrwał wojnę. Wolumin zawiera 458 kart, oprawiony jest w deski obciągnięte skórą ozdobioną tłoczeniami i zapinany na klamry. Powstał w kręgu Akademii Krakowskiej około 1493 roku i służył zapewne jako podręcznik dla studentów uniwersytetu. Na kartach zachowały się noty Leopolda Liepharta, właściciela kodeksu od roku 1505.

Tom zawiera spisane po łacinie traktaty dotyczące astronomii, astrologii, tworzenia horoskopów, alchemii i meteorologii. Są tu rozprawy o świetle, kamieniach, wodzie, powietrzu, planetach i gwiazdach, autorstwa Wojciecha z Brudzewa, Jana z Cieszyna, Roberta Grosseteste, Abrahama ben Meir ibn Esra, a przede wszystkim Jana z Głogowa. Pierwszy traktat opatrzony jest pięknym, złoconym inicjałem oraz tarczą herbową umieszczoną na dole strony. Odręczny tekst uzupełniają tablice matematyczne i astronomiczne, horoskopy oraz barwne ilustracje.

Rękopis zdigitalizowano w ramach projektu Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych i można go zobaczyć w Śląska Biblioteka Cyfrowa:
https://sbc.org.pl/dlibra/publication/38556/edition/35399

Facebook → https://www.facebook.com/BibliotekaSlaskaKatowice/posts/3300407739982048

Źródło: Biblioteka Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.