Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

11 września, 2020

„Naj… Biblioteki Śląskiej” – odcinek 19

Dzisiejsza odsłona bibliotecznych „Naj…” nawiązuje do wydarzenia dokładnie sprzed 155 lat. 11 września 1865 roku Katowicom nadano prawa miejskie, a najstarsze zachowane fotografie Katowic, to również najstarsze archiwalne zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Śląskiej.

Unikatowy album, autorstwa wędrownego fotografa L.A. Lamchego, składa się z 24 odbitek fotograficznych wykonanych techniką albuminową i przedstawia widoki Katowic z około 1872 roku. Lamche fotografował Katowice na zlecenie miejscowego drukarza Gotfryda Siwinny, który pięknie oprawił zdjęcia i zebrał je w tekę zatytułowaną „Album von Kattowitz”. Zapraszamy do wędrówki po dawnych Katowicach. Ten cenny album był jednym z pierwszych obiektów zdigitalizowanych przez Bibliotekę Śląską (już w 2006 roku) i udostępnionych w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej: https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/288#structure

Polecamy także fotokast „Górny Śląsk na dawnej fotografii” prezentujący najciekawsze zbiory fotograficzne z kolekcji Biblioteki Śląskiej:
https://www.youtube.com/watch?v=TyvRYElFpcE

Facebook → https://www.facebook.com/BibliotekaSlaskaKatowice/posts/3321415357881286

Źródło: Biblioteka Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *