Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

18 września, 2020

„Naj… Biblioteki Śląskiej” – odcinek 20

W kolejnej (już 20!) odsłonie Bibliotecznych „Naj…” pozostajemy w temacie katowickim. Oto jeden z najstarszych i najbardziej znanych widoków dawnych Katowic – litografia znanego grafika i rytownika Ernesta Wilhelma Knippla z połowy XIX wieku. W naszych zbiorach mamy dwa egzemplarze – czarno-biały i kolorowany (to jedna z najcenniejszych grafik Biblioteki Śląskiej).

Na pierwszym planie widzimy Katowice wiejskie: są pola, krowy, owce, kury. Gospodarz stoi przy koniach w zaprzęgu, kobiety z niemowlętami odpoczywają pod drzewem, dzieci zbierają kartofle, a po lewej stronie pasterz pilnuje pasącego się bydła. Trochę głębiej, po prawej stronie – karczma, wzniesiona na skrzyżowaniu dróg przed 1816 rokiem. W centrum jest staw, przez który przepływa Rawa. Pływają po nim mężczyźni w łódce, na drugim brzegu pasą się zwierzęta, ale wyraźnie zaznacza się część przemysłowa – Huta Katowicka (następczyni kuźnicy boguckiej), zabudowania folwarku, a w głębi dymiące huty cynku „Franz” i „Fanny”.
Trudno uwierzyć, że na litografii widzimy samo centrum dzisiejszych Katowic, okolice Rynku. W miejscu karczmy – teraz stoi „Skarbek, w miejscu stawu – zbudowano Superjednostkę, a zabudowania folwarku to obecnie wschodnia strona ulicy Korfantego… Po stawie pozostała jedynie nazwa ulicy – Stawowa.

Obie grafiki, a także wiele innych śląskich widoków autorstwa Knippla możecie zobaczyć w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej:
https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/34079/edition/30768
https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/37857/edition/34490#structure
Facebook: https://www.facebook.com/BibliotekaSlaskaKatowice/posts/3344255848930570

Źródło: Biblioteka Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.