Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

03 lipca, 2020

„Naj… Biblioteki Śląskiej” – odsłona 9.

W 9. i 10. odsłonie bibliotecznych „Naj…” będzie o zbiorach najdziwniej zniszczonych. Dzisiaj rękopis „nadgryziony zębem czasu” , a za tydzień stary druk z najbardziej zagadkowym „ubytkiem”.

Podczas remontu gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odnaleziono ołowianą tubę z aktem erekcyjnym, podpisanym w trakcie uroczystości poświęcenia nowego gmachu Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w niedzielę 5 maja 1929 roku. Niestety, zwinięty w rulon arkusz przed włożeniem do ołowianej tuby i wmurowaniem w ścianę nie został dostatecznie zabezpieczony i uległ zniszczeniu. Pracownia Konserwacji Biblioteki Śląskiej miała więc bardzo trudne zadanie, ale na szczęście w Archiwum Państwowym w Katowicach zachował się drugi egzemplarz, który posłużył jako wzór do rekonstrukcji. Z rękopiśmiennych szczątków udało się częściowo odtworzyć ten ważny dokument. Jak wyglądała praca konserwatorska i jaki był jej efekt można zobaczyć na filmie i zdjęciach → https://www.youtube.com/watch?v=W31tzFir5Ac
A wraz z aktem fundacyjnym w zbiorach Biblioteki Śląskiej znalazł się jeden z najcięższych zabytków czyli ołowiana tuba, która choć bardzo ciężka i masywna nie ochroniła rękopisu.

Źródło: Biblioteka Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.