Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Najlepsi w województwie zmierzą się w olimpiadzie

19 marca odbędzie się wojewódzki etap olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Wystartuje w nim aż 23 zespoły z całego regionu, od Częstochowy, Myszkowa, Lublińca, Zawiercia, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Sosnowca, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Rybnika, Pszczyny, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Raciborza aż po Bielsko-Białą, Żywiec i Wisłę.
Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki wzięciu udziału w projekcie „Lekcje z ZUS” – cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy.
Nagrody rzeczowe i indeksy
Młodzież może wygrać w olimpiadzie wiele cennych nagród: laptopy, tablety i czytniki e-booków, a już na etapie wojewódzkim na najlepszych czekać będą np. słuchawki bezprzewodowe oraz opaski sportowe.
Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć na coś dużo cenniejszego – przyrzeczenie indeksu lub dodatkowe punkty w rekrutacji na dobrą uczelnię np. Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warszawski, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i wiele innych.
Ponad 3 tysiące uczniów z województwa
W tym roku do szkolnego etapu zgłosiło się blisko 25 tys. uczniów w całym kraju. W województwie śląskim była największa konkurencja, bo w etapie szkolnym wystartowało 101 szkół (najwięcej w kraju) z największą liczbą uczniów, bo ponad 3,1 tysiąca. W pierwszym etapie olimpiady wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace ze szkoły. W piątek, podczas konkursu wojewódzkiego, będą współpracować jako zespół. – Śmiało można powiedzieć, że młodzież, która zwycięsko przeszła etap szkolny wykazała się sporą wiedzą i osiągnęła ogromny sukces, pokonując 3 tysiące kolegów i koleżanek w województwie śląskim. Teraz zwycięskie szkoły, a jest ich 23, mają swoje trzyosobowe zespoły, które zmierzą się w wojewódzkim etapie. Tutaj zakres materiału do opanowania jest zdecydowanie większy, dlatego też oddziały ZUS chętnie angażują się w pomoc uczniom przy zrozumieniu wymaganych zagadnień z ubezpieczeń społecznych. Zorganizowały dla nich konsultacje, porady i warsztaty online – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Wiedza na lata
W piątek, 19 marca, zespoły tych szkół zmierzą się w etapie wojewódzkim. W związku z sytuacją epidemii koronawirusa konkurs będzie przeprowadzony zdalnie. Finał olimpiady zaplanowany jest na 16 kwietnia. Chorzowski oddział ZUS zorganizował warsztaty i konsultacje online dla uczniów przygotowujących się do marcowego konkursu. – Już dzisiaj można stwierdzić, że młodzież uczestnicząca w konkursie ma często większą wiedzę niż ich rodzice. Niestety, przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS powoli zmieniają ten stan rzeczy. Dzięki temu w przyszłości będą podejmować decyzje zawodowe, jak i życiowe, świadome i odpowiedzialnie – dodaje Beata Kopczyńska.

Źeódło: ZUS

Możliwość komentowania jest wyłączona.