Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

22 września, 2022

Najnowsza generacja szczepionek przeciw COVID-19 już w Polsce

Od 16 września każdy, kto ukończył 12. rok życia może zaszczepić się drugą dawką przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19. Dotyczy to osób, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej. Począwszy od tego tygodnia na rynku mamy już trzy generacje szczepionki, w tym tę najnowszą BA.4/BA.5. Na pytanie, którą wybrać odpowiada dr. hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Na rynku mamy już trzy generacje szczepionek: klasyczną stworzoną do walki ze szczepem z Wuhan, najbardziej rozpowszechnioną obecnie pierwszą szczepionkę celowaną w wariant Omikron – BA.1 oraz najnowszą BA.4/BA.5. Obecnie w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest ok. milion sztuk szczepionki BA.1, ale już w tym tygodniu powinny pojawić się dostawy trzeciej generacji – BA.4/BA.5.

Klasyczna, zmodyfikowana czy najnowsza

Jak mówi dr hab. n. med Jerzy Jaroszewicz różnica pomiędzy drugą a trzecią generacją szczepionek polega na tym, że te najnowsze zawierają w swoim składzie dwa szczepy białek wirusa, czyli teoretycznie powinny lepiej chronić przed najbardziej rozpowszechnionymi obecnie wariantami. – Wariant BA.4/BA 5. w tej chwili w Polsce odpowiada za ok. 95 proc. zakażeń – informuje kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu i dodaje: – Według badań szczepionki te podobnie chronią przed hospitalizacją. Niezależnie od tego, którą szczepionką się zaszczepimy – klasyczną, zmodyfikowaną czy najnowszą, szczepienie zapewni nam ponad 90-proc. ochronę przed najgorszymi powikłaniami.

Nie czekaj, zaszczep się

Czy warto już teraz przystąpić do szczepienia czy lepiej poczekać, aż minie termin ważności Unijnego Certyfikatu Covid? – Szczepić się trzeba teraz, nie ma sensu czekać – radzi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz. Ekspert zwraca uwagę, że od połowy sierpnia odnotowano wzrost zakażeń, a jesień sprzyja infekcjom. Na dodatek rozpoczął się sezon grypowy. – Najdłuższy okres ochrony, jaki może mieć szczepionka to pół roku, co w dużej mierze jest zależne od odporności pacjenta. A tymczasem wielu z nas przyjęło trzecią dawkę przed wakacjami, w okresie wiosennym – podkreśla Jaroszewicz.

Zwykła infekcja czy COVID – kiedy warto zrobić test

Jak odróżnić COVID od grypy? Ekspert ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu rekomenduje wykonanie testu w każdym przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Powód to bezpieczeństwo innych osób, szczególnie ciężko chorych, dla których zakażenie COVID-19 może mieć tragiczne skutki. – W tej chwili w szpitalach mamy głównie 70-, 80-latki, osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, płuc, cukrzycą i nowotworami. Dla nich COVID-19 wciąż jest chorobą śmiertelną. A zarażają się w sytuacjach przygodnych, np. w sklepowej kolejce mając przypadkowy kontakt z osobą zakażoną. Testowanie jest po to, żeby przede wszystkim chronić tych podatnych na infekcje – podkreśla kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w bytomskiej „Jedynce”.

Gdzie można się zaszczepić

Pełna lista aktywnych punktów szczepień jest dostępna na stronie rządowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. Rejestracji na szczepienie można dokonać przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989); e-rejestrację, aplikację mojeIKP, SMS-em na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

Źródło:Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu
Zdjęcie:pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *