Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

„Najpiękniejsza Katastrofa” w Kronice

 

W nawiązaniu do rozpoczynającego się lada chwila Szczytu Klimatycznego, bytomska galeria „Kronika” przedstawi w formie wystawy głosy artystów, artystek i naukowców obojga płci  z różnych krajów Europy Środkowej. Ci, kolektywnie i z osobna podjęli się odważnej, wielowymiarowej analizy odpowiedzialności człowieka za niszczenie środowiska.

Twórcy wystawy ujmują kwestię w takich słowach:

-Będąc pod wpływem globalnego rynku, wielkiej polityki i transmitujących koniec świata mediów, wszyscy jesteśmy jednocześnie widzami i uczestnikami nadchodzących zmian. Wystawa „Najpiękniejsza Katastrofa” stawia pytania o zaangażowanie, aktywizm i indywidualną odpowiedzialność, a także realny i wyobrażony wpływ na walkę ze zmianami klimatu. Współczesny neoliberalizm przerzuca odpowiedzialność za potencjalną katastrofę na barki pojedynczego człowieka, jednocześnie promując konsumpcję – tyle, że „świadomą”, „zieloną” czy „zrównoważoną”.

Wystawa rozpoczęła się już wczoraj i potrwa do 4 stycznia 2019 roku. A stoją za nią m.in.: Kolektyw APART, Karolina Brzuzan, Mikuláš Černík, Sara Czyż, Marcin Doś, Krzysztof Jung, Tamás Kaszás, Michal Kindernay, Diana Lelonek, Barbara Sass, Marta Senk, Pavel Sterec, Tereza Stöckelová, Vladimír Turner. Kuratorem jest Jakub Gawkowski.

Na wystawie nasza cywilizacja jawi się jako nieokiełznany żywioł. Podejście autorów do tematu wydaje się na tyle szczególne, że nie proponuje banalnych, populistycznych rozwiązań – wskazuje na potrzebę poszukiwania nowych głębszych sposobów myślenia. Twórcy przedstawiają merytoryczne dane, równocześnie wskazując na paradoksalność naszego położenia i pozostawiając wiele materiału do przemyśleń.

-Jak przezwyciężyć kryzys, gdy nie ma jedzenia, które możemy zjeść, ubrania, które możemy kupić, ani energii, którą możemy zużyć nie uczestnicząc jednocześnie w łańcuchu destrukcji, wyzysku i cierpienia?

W przyszły piątek 7 grudnia między 16:00 a 20:00 odbędą się warsztaty zatytułowane „Zielony anarchizm i Nieposłuszeństwo obywatelskie”, oraz pokaz filmu Behind the Fossil Curtain w reżyserii Vladimira Turnera.

4 stycznia w ramach finisażu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz spotkanie z Marcinem Dosiem – lokalnym aktywistą oraz prekursorem alternatywnej turystyki postindustrialnej na Śląsku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.