Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

08 stycznia, 2019

Najpiękniejsze szopki z tarnogórskiego

Tradycja szopki bożonarodzeniowej zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu, sięga okresu średniowiecza. Wszystko zaczęło się we Włoszech, gdzie Franciszek wraz z braćmi zbudował szopkę w Wigilię Bożego Narodzenia. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali wraz z osobami żywymi zamieszkującymi miasteczko i zwierzętami. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć ludziom tajemnice zbawienia.

Parafianie z powiatu tarnogórskiego, w te święta zachwycili nas swoim talentem i ciężką pracą fizyczną, która związana jest z tworzeniem szopek bożonarodzeniowych. Długoletnią pracę autora rzeźb Józefa Paś, jakimi są figury z drzewa lipowego cała świętą Rodzina wraz z Mędrcami i Aniołami. Podziwiać je możemy do 6 stycznia w zabudowaniach gospodarczych przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Matki Boskiej Fatimskiej w Strzybnicy. Dodatkową atrakcją jest żywa szopka, zwierzęta są od okolicznych mieszkańców.

Drugą żywą szopką jest piekarska, powstała na tysięczną rocznicę chrztu Polski. Figury w niej również były ruchome, stąd wziął się pomysł by Piekarskie Betlejem także było ruchome i żywe. Powróciliśmy jak za dawnych lat do tradycji regionalnych, także można zobaczyć tradycyjną kuchnię śląską oraz izbę. Laubę z zabytkowymi drzwiami ze starego familoka, który w Rudzie Śląskiej został zburzony ze względu na szkody górnicze. Oprócz tego można podziwiać piękne stroje śląskie. Oczywiście – zwiedzać mini zoo, które liczy aż 12 gatunków zwierząt z różnych krajów. Szopka przy Bazylice Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich, jest wciąż żywa w naszych sercach poprzez kolędowanie i modlitwę.

Kościół parafialny św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach zbudował piękną stajenkę z elementami miasta: tenże sam kościół, Ratusz, Dzwonnica Gwarków, trasa kolejowa oraz żłobek ze Świętą Rodziną. Pełne precyzji i kunsztu architektoniczne budynki, a pośrodku On – Jezus, który jest w każdym z Nas.

Przyozdobiony ołtarz wokoło w kościele Matki Boskiej Królowej Pokoju na dużej instalacji siankiem, na którym widzimy Anioły, Pasterzów, Mędrców kłaniające się zwierzęta oraz widniejącą nad Tabernakulum Świętą Rodzinę.

Kolejną ruchomą szopką miała swoje początki już 50 lat temu w jego domu, a obecnie możemy ją oglądać w parafii Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Orzechu. W każdym roku pan Piotr Płonka dodaje nowe elementy, w tym roku umieścił siebie w górniczym poczcie sztandarowym, z racji tego iż całe życie pracował na kopalni.

W Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych na Osadzie Jana można oglądać cudną stajenkę gdzie świętej Rodzinie towarzyszą kamilianie, zakonnice oraz pielęgniarki.

Natomiast szopka w kościele Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach umieszczona jest w grocie, w centrum znajduje się Żłóbek po bokach stoją Aniołowie oraz Trzej Królowie. Nad grotą znajduje się Gwiazda Betlejemska, która wskazuje nam drogę do Dzieciątka.

Panewnicka bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od lat jest centrum pielgrzymkowym w okresie Bożego Narodzenia, ze względu na budowaną rokrocznie ruchomą szopkę. Panewnicka stajenka również jest żywa, dzięki pielgrzymom którzy przychodzą pokłonić się małemu Jezusowi.

Czas świąt to czas radości, kolędowania, odwiedzania siebie wzajemnie oraz podziwiania stajenek. Piękno szopek bożonarodzeniowych tkwi w ich prostocie, nie trzeba nic więcej tylko, pokłonić się w cichości Małemu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.