Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

28 lutego, 2024

Największe grzechy żywieniowe bytomian

W okresie Wielkiego Postu wiele osób tradycyjnie decyduje się na ograniczenie spożycia mięsa lub całkowicie z niego rezygnuje. Przy tej okazji, Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu zachęca bytomian do świadomego podejścia do jedzenia i zmiany nawyków żywieniowych na korzystniejsze dla zdrowia

Bytomska „Jedynka” stawia na urozmaicone posiłki przez cały rok, nie tylko w Wielkim Poście. – Staramy się komponować jadłospisy naszych pacjentów w taki sposób, aby ograniczać produkty mięsne, zastępując je daniami opartymi na warzywach i alternatywnych źródłach białka. W każdy piątek pacjenci dostają na obiad rybę. Mięso, zwłaszcza czerwone zawiera dużą zawartość cholesterolu i tłuszczów nasyconych, które mogą prowadzić do zawałów, udarów mózgu czy nawet nowotworów jelita – mówi Aleksandra Pluta, dietetyczka ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i dodaje, że każdy moment jest dobry na wprowadzenie zmian do diety na stałe. Otyłość, cukrzyca, nietolerancje pokarmowe czy też miażdżyca to najczęstsze problemy pacjentów konsultowane z dietetykami bytomskiej placówki. Wśród powtarzających się złych nawyków pojawia się przede wszystkim podjadanie niezdrowych przekąsek między posiłkami.

Dobry posiłek i kompleksowa opieka dietetyczna

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu już od listopada ubiegłego roku bierze udział w programie pilotażowym „Dobry posiłek w szpitalu”, który został uruchomiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu hospitalizowani pacjenci mają zapewnioną kompleksową opiekę dietetyczną. Urozmaicony jadłospis i dodatkowa kolacja o godz. 20 to nie jedyne korzyści programu. Hospitalizowani mogą liczyć na indywidualne porady dietetyczne. – Jeśli lekarz prowadzący rekomenduje taką konsultację, wówczas dietetycy przychodzą do pacjenta na oddział i omawiają konieczne zmiany w diecie. Zależy nam na tym, aby chorzy stosowali się do zaleceń również po wyjściu ze szpitala – podkreśla specjalistka z „Jedynki”.

Przez żołądek do zdrowia

Zdrowe nawyki żywieniowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji organizmu. – Jako były sportowiec doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest zbilansowana dieta. W boksie trzeba utrzymywać odpowiednią wagę dla swojej kategorii, dostarczając jednocześnie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Cieszę się, że mieszkańcy Bytomia mają zapewnioną kompleksową opiekę dietetyczną w miejskim szpitalu i mam nadzieję, że częściej będą sięgać po to, co dobre dla ich organizmów – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Możliwość komentowania jest wyłączona.