Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

06 listopada, 2020

Narodowa Nowenna o pokój i jedność

Do modlitwy w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie zachęcają Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich oraz ojcowie paulini. Od 3 do 11 listopada na Jasnej Górze jest odprawiana Narodowa Nowenna Jasnogórska o pokój i jedność. Za to 11 listopada rozpoczynają się narodowe rekolekcje, które potrwają do 13 listopada.

„Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu — każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!” To słowa Jana Pawła II, które są założeniem Narodowej Nowenny na Jasnej Górze. Teraz, w dobie pandemii oraz czasach społecznego niepokoju, Paulini zachęcają do modlitwy o pokój i jedność.

– Był nie tak dawno człowiek, przy którym gromadziły się miliony ludzi różnych pokoleń, różnych poglądów, różnych religii. Gromadziły się miliony, bo w jego słowach był pokój. Nazywał się Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II. On był mostem, który prowadził nas do dialogu. Dzisiaj, w imię tamtej dobrej przeszłości, apelujemy słowami św. Jana Pawła II: „Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”. Nigdy więcej wojny! W tym samym duchu wołał wiele razy kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Kapłan, który był gotów wszystko oddać za Polskę i oddał, trzy lata ze swojej wolności. Trzy lata więzienia, izolacji bez słowa pogardy dla innych. Tych dwóch Polaków, najważniejszych w historii współczesnego Kościoła, dwóch architektów polskiej demokracji, przywołujemy jako patronów na dzisiejsze czasy i jako patronów wszystkich dobrych inicjatyw społecznych, które mają nieść wsparcie polskim kobietom i polskim rodzinom. Apelujemy o pokój, bo tylko czas pokoju może być konstruktywny – czytamy na stronie Jasnej Góry.

Wiele razy w historii Polski ten pokój był wypraszany na Jasnej Górze. Dlatego idąc w ślad za św. Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim, inicjatorzy nowenny zapraszają wszystkich do narodowej litanii w dniach od 3 do 11 listopada, a także do udziału w specjalnych narodowych internetowych rekolekcjach na Jasnej Górze w dniach od 11 do 13 listopada.

Wspólna nowenna odbywa się codziennie w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godzinie 15.oo: Koronka do Bożego Miłosierdzia a ojcowie paulini poprowadzą krótką modlitwę w intencji kobiet, matek oraz o jedność i pokój w Polsce. Kto nie może się modlić o godz. 15., proszony jest o odmówienie modlitw (Koronki i modlitwy podanej przez o. Paulinów) w innej wybranej godzinie.
Punktem, kulminacyjnym tej wyjątkowej narodowej nowenny będą trzydniowe rekolekcje prowadzone między innymi przez ks. abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski; ks. bpa Andrzeja Czaję i ks. bpa Andrzeja Przybylskiego.

Modlitwa ta będzie wsparciem do podjęcia skutecznych działań na rzecz przywrócenia pokoju w Polsce i na rzecz nowych społecznych inicjatyw mających na celu dobro kobiety i każdego ludzkiego życia.

Nowenna z łaciny oznacza dziewięć. Jest to cykliczne nabożeństwo lub prywatna modlitwa zanoszona do Boga lub świętych przez dziewięć kolejnych dni. Poprzedzają np. Święta, przygotowują do beatyfikacji i kanonizacji, czy też są odprawiane w konkretnej intencji.

Narodowa Nowenna Jasnogórska o pokój i jedność – program:
Kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze, Koronka do Bożego Miłosierdzia
3 – 11 listopada, godz. 15.00-15.25
Rekolekcje dla wszystkich
11 – 13 listopada
Konferencja on-line, codziennie o 12.00
Kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze, Msza św. z homilią, godz. 20.00-20.55
Apel Jasnogórski, 21.00-21.25
Debata pomiędzy przedstawicielami młodzieży a przedstawicielami Kościoła
„Podzieleni/połączeni”
Sala Rycerska na Jasnej Górze, streaming on-line, 12 listopada, 21.30
W wyjątkowo trudnym dla Polaków momencie, gdy głębokie podziały dotknęły naszych relacji społecznych, naszych rodzin i naszych sumień, potrzebujemy pojednania, uleczenia ran i przypomnienia wartości, które nas na nowo do siebie zbliżą: wzajemnej miłości, szacunku, troski. Na Jasnej Górze (która jest szpitalem polowym naszego Narodu) jest to możliwe, bo tu od wieków czcimy wizerunek Kobiety głęboko zranionej, a jednak niosącej chrześcijańską nadzieję. Dlatego zapraszamy wszystkich na rekolekcje, których sensem będzie pojednanie, wybaczenie, miłosierdzie.
3-11 XI, Nowenna o pokój i jedność – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry i ojcowie Paulini
11 XI, temat: Wspólnota i pojednanie
katecheza – ks. bp Adrian Galbas SAC, homilia i Apel – abp Wojciech Polak
12 XI, temat: Prawda i dobro
katecheza – ks. abp Grzegorz Ryś, homilia – bp Andrzej Czaja, Apel – ks. bp Adrian Galbas SAC
13 XI, temat: Miłość i heroizm
katecheza – ks. bp Edward Dajczak, homilia – ks. bp Andrzej Przybylski, Apel – Ks. Dariusz Wilk CSMA

Transmisje są dostępne m.in. tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg

Weronika Herzog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *