Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

14 października, 2019

Nauczyciel wczoraj i dziś

Nauczyciel wczoraj i dziś

Znaczenie pojęcia nauczyciel zmieniało się na przestrzeni wieków. Zawsze jednak rola „nauczyciela” sprowadzała się do kształcenia młodego pokolenia i pielęgnowania w nich szacunku do wartości i tradycji. Dawniej funkcję nauczyciela pełniła starszyzna rodowa, kapłani, siostry zakonne, guwernantki, a przez ostanie wieki kojarzyła się z profesjonalnymi nauczycielami.
Tymczasem świat się zmienia, a nasza wiedza na temat mechanizmów uczenia się i rozwoju jest coraz większa. Stąd coraz większa popularność alternatywnych metod edukacji, szkół waldorfskich, montessoriańskich, demokratycznych, czy nawet nauczania poza szkołą w systemie edukacji domowej lub grup unschoolingowych. Okazuje się, że od przepisywania formułek do zeszytu lepsze jest zdobywanie wiedzy przez doświadczenie, poszukiwania, badania, bezpośrednie obcowanie z odkrywanym obiektem, samodzielnie lub w grupie osób w różnym wieku, na różnym poziomie zaawansowania. Przyrody najlepiej uczyć się w lesie, geografii – w górach, fizyki – w warsztacie, a matematyki i chemii – choćby w kuchni. Przyswajaniu wiedzy sprzyja zabawa i przygoda. Tak jest nie tylko przyjemniej, ale po prostu skuteczniej. Inna jest też tu rola nauczyciela – to już nie wykładowca, raczej mentor i źródło inspiracji.
Obecnie nauczyciel jest nie tylko autorytetem i pedagogiem dla swojego ucznia, który z całym swoim zapałem pragnie przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Stał się przewodnikiem i mentorem dla dzisiejszej młodzieży – wskazujący jej drogę, by wiedziała jak obrać właściwą stronę.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.