Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

13 kwietnia, 2019

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej


Foto. Wojciech Matusiak

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej

Niedziela Palmowa wchodzi w skład tzw. Wielkiego Tygodnia, które wprowadza w celebrację Świąt Wielkanocnych. Nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, bowiem tego dnia, obok podkreślenia momentu uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, które miało miejsce w tę niedzielę, czyta się Jego mękę, poprzez ukrzyżowanie, jaka dokonała się pięć dni później, w Wielki Piątek.
Liturgia Niedzieli Palmowej kształtowała się stopniowo. Zawsze rozpoczynała obchody Wielkiego Tygodnia. W Jerozolimie już od IV wieku patriarcha dosiadał oślicy i otoczony wiwatującymi go tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Sam zwyczaj święcenia palm i procesja z nimi związana, przyjęły się dopiero w średniowieczu, w XI wieku. Do Soboru Watykańskiego II znana była liturgia Niedzieli Palmowej, w której celebracji wychodził przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią trzy razy krzyżem, po czym, otwierano bramę i kapłan z uczestnikami procesji wchodził do wnętrza kościoła, aby odprawić Mszę świętą. Celebrowano wtedy symbolicznie teologiczny fakt, że zamknięte niebo zostało otwarte dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa. Wyrażały to czytania Męki Pańskiej i szaty liturgiczne koloru fioletowego, choć w tym ostatnim przypadku po Soborze zmieniono go na czerwony.
Obecnie uczestniczymy w mszy świętej z całą oprawą liturgiczną: procesja z palmami, śpiewami, czytaniami, ewangeliami. Palmy z Niedzieli Palmowej są przechowywane do następnego roku, by je spopielić i użyć w Środę Popielcową.
W naszych lokalnych miejscowościach zazwyczaj udajemy się do kościoła z tradycyjną palmą z bazi, bukszpanu i forsycji. Jednak chcąc podziwiać naprawdę okazałe palmy, warto odwiedzić Lipnicę Murowaną. Odbywa się tam już 61. edycja tego wydarzenia, którego oficjalna nazwa to „Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego”. W tym roku słynny konkurs palm wielkanocnych odbędzie się już w najbliższą niedziele 14 kwietnia w Lipnicy. Od 7:30 rozpoczną się mierzenie palm, a o godz 13:00 zostanie ogłoszony konkurs palm lipnickich. Miejscem konkursu jest tradycyjnie Rynek w Lipnicy Murowanej, który tego dnia tętni życiem oraz liczne towarzyszące imprezy: jarmark wielkanocny czy folklostyczne koncerty.
Palmy oceniane są w różnych kategoriach i pod kątem różnych kryteriów, natomiast najwięcej emocji wzbudza oczywiście konkurs na najwyższą z nich – rekordzistki przekraczają 30 metrów. Oczywiście wszystkie palmy to dzieło miejscowych mieszkańców, którzy wykonują je według tradycyjnych zwyczajów.

Foto. Wojciech Matusiak

Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.