Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

13 kwietnia, 2019

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej


Foto. Wojciech Matusiak

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej

Niedziela Palmowa wchodzi w skład tzw. Wielkiego Tygodnia, które wprowadza w celebrację Świąt Wielkanocnych. Nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, bowiem tego dnia, obok podkreślenia momentu uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, które miało miejsce w tę niedzielę, czyta się Jego mękę, poprzez ukrzyżowanie, jaka dokonała się pięć dni później, w Wielki Piątek.
Liturgia Niedzieli Palmowej kształtowała się stopniowo. Zawsze rozpoczynała obchody Wielkiego Tygodnia. W Jerozolimie już od IV wieku patriarcha dosiadał oślicy i otoczony wiwatującymi go tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Sam zwyczaj święcenia palm i procesja z nimi związana, przyjęły się dopiero w średniowieczu, w XI wieku. Do Soboru Watykańskiego II znana była liturgia Niedzieli Palmowej, w której celebracji wychodził przed kościół, a bramę świątyni zamykano. Kapłan uderzał w nią trzy razy krzyżem, po czym, otwierano bramę i kapłan z uczestnikami procesji wchodził do wnętrza kościoła, aby odprawić Mszę świętą. Celebrowano wtedy symbolicznie teologiczny fakt, że zamknięte niebo zostało otwarte dzięki zasłudze krzyżowej śmierci Chrystusa. Wyrażały to czytania Męki Pańskiej i szaty liturgiczne koloru fioletowego, choć w tym ostatnim przypadku po Soborze zmieniono go na czerwony.
Obecnie uczestniczymy w mszy świętej z całą oprawą liturgiczną: procesja z palmami, śpiewami, czytaniami, ewangeliami. Palmy z Niedzieli Palmowej są przechowywane do następnego roku, by je spopielić i użyć w Środę Popielcową.
W naszych lokalnych miejscowościach zazwyczaj udajemy się do kościoła z tradycyjną palmą z bazi, bukszpanu i forsycji. Jednak chcąc podziwiać naprawdę okazałe palmy, warto odwiedzić Lipnicę Murowaną. Odbywa się tam już 61. edycja tego wydarzenia, którego oficjalna nazwa to „Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego”. W tym roku słynny konkurs palm wielkanocnych odbędzie się już w najbliższą niedziele 14 kwietnia w Lipnicy. Od 7:30 rozpoczną się mierzenie palm, a o godz 13:00 zostanie ogłoszony konkurs palm lipnickich. Miejscem konkursu jest tradycyjnie Rynek w Lipnicy Murowanej, który tego dnia tętni życiem oraz liczne towarzyszące imprezy: jarmark wielkanocny czy folklostyczne koncerty.
Palmy oceniane są w różnych kategoriach i pod kątem różnych kryteriów, natomiast najwięcej emocji wzbudza oczywiście konkurs na najwyższą z nich – rekordzistki przekraczają 30 metrów. Oczywiście wszystkie palmy to dzieło miejscowych mieszkańców, którzy wykonują je według tradycyjnych zwyczajów.

Foto. Wojciech Matusiak

Maria Wandzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *