Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

12 sierpnia, 2019

Noc nietoperzy w świerklanieckim parku!


Foto: Konrad Sachanowicz.

Noc nietoperzy w świerklanieckim parku!

Ciepła letnia noc, światło latarki i żerujące w ciemności owiane tajemnicą nietoperze – sługi Batmana i czarownic! Jeśli chcesz zobaczyć i poznać te zwierzęta zapraszamy na niezwykłą przygodę do zabytkowego parku w Świerklańcu…

Konrad Sachanowicz (AWF Poznań, autor m.in. Nietoperzy Polski i Nietoperzy konurbacji katowickiej) i wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl zapraszają na: Noc nietoperzy w świerklanieckim parku!

Z pomocą specjalistycznego sprzętu i osób zawodowo zajmujących się chiropterologią (nauka o rękoskrzydłych = nietoperzach) będziemy obserwować żyjące w parku nietoperze oraz między innymi, słuchać ich nadawanych w ultradźwiękach „rozmów”, odławiać te latające ssaki w specjalne sieci (jest duża szansa na sukces, ale brak gwarancji), obserwować ich mierzenie i ważenie, słuchać o różnicach między poszczególnymi gatunkami, ich usposobieniu, odżywianiu i o tym co im chodzi po głowach (a chodzą im m.in. pasożytujące na nich bezskrzydłe muchówki – mrokawki).

Kiedy i gdzie?
Pierwsza „noc nietoperzy” odbędzie się przy budynku kajakowni w świerklanieckim parku 13 sierpnia o godz. 20:00

Dla kogo?
Ze względu na późną porę prosimy, żeby w wydarzeniu uczestniczyła starsza młodzież i osoby dorosłe. W przypadku chęci udziału młodszych dzieci prosimy, żeby były pod opieką dorosłych. Chodzenie po parku poza głównymi traktami wymaga odpowiedniego ubioru. Sugerujemy, żeby ubrać sportowe buty i luźny strój, których nie boimy się pobrudzić. Obowiązkowo weźmy ze sobą latarki i środki odstraszające komary?, a fani Batmana i „latających myszy” mogą przywdziać stroje nawiązujące do tematu: np. czarne peleryny!

Dlaczego park w Świerklańcu?
To miejsce niezwykle lubiane przez nietoperze i śląskich Batmanów. Badacze oceniają, że na terenie parku występuje nawet kilkanaście gatunków tych latających ssaków, z czego przynajmniej 6 już zaobserwowano (m. in. nocki, karliki, borowce i mroczki). Pod tym względem park dopiero zaczyna być badany. „Noc nietoperzy” będzie miała charakter edukacyjny, ale dostarczy także badaczom cennych informacji o bytowaniu nietoperzy w parku.

Czego się dowiesz?
– kim są nietoperzyści?
– dlaczego nietoperze są niewidzialne (no, prawie niewidzialne)?
– czy wszystkie nietoperze w Polsce są czarne, szare lub brązowe?
– co zrobić, żeby przywabić nietoperze do swojego domu lub ogrodu?
– dlaczego nietoperze lubią śląskie miasta i parki?

Możliwość komentowania jest wyłączona.