30 kwietnia, 2022
Nowa kaplica otwarta w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Spoczęły w niej relikwie błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. W dotychczasowym pomieszczeniu kaplicy urządzono nowoczesną pracownię RTG i mammografii
Uroczyste otwarcie nowej kaplicy w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim odbyło się 28 kwietnia z udziałem przedstawicieli dyrekcji Szpitala, miasta, duchowieństwa, personelu oraz pacjentów. Poświęcenia kaplicy im. Bł. Hanny Chrzanowskiej, zasłużonej i cenionej polskiej pielęgniarki dokonał JE ks. bp. Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Dotychczasowa lokalizacja kaplicy, która znajdowała się w centralnym punkcie Zakładu Diagnostyki Obrazowej została zagospodarowana na nowoczesną pracownię RTG, co wpłynęło równolegle na jakość i dostępność usług medycznych Zakładu. Zadbano jednak, żeby znalazło się miejsce na nową kaplicę, zapewniające komfort pacjentom i odwiedzającym.
Sosnowiecki Szpital Miejski w Sosnowcu po okresie pandemii wrócił do funkcjonowania w normalnym trybie. Przechodząc szereg zmian, palcówka dba o najwyższe standardy leczenia na swoich 11 oddziałach wewnętrznych. Jedną z kluczowych inwestycji ostatnich miesięcy był remont części pomieszczeń Zakładu Diagnostyki Obrazowej, w których stanął nowoczesny mammograf oraz aparat RTG. Dotychczas w części szpitala przeznaczonej dla ZDO znajdowała się też kaplica szpitalna, której lokalizację przeniesiono z myślą o komforcie i funkcjonalności pacjentów ZDO, a także potrzebach duchowych pacjentów, odwiedzających i pracowników.
– Od zawsze naszym priorytetem jest leczenie pacjentów na najwyższym poziomie. Pomieszczenia dotychczasowej kaplicy, z uwagi na jej umiejscowienie w samym sercu Zakładu Diagnostyki Obrazowej zostały wyremontowane i przeznaczone na nowoczesną pracownię mammografii i RTG. Jednocześnie, mając na uwadze potrzeby duchowe pacjentów i ich bliskich, a także samych pracowników szpitala, udostępniliśmy na kaplicę miejsce, które jest bardziej korzystne pod względem dostępu i lokalizacji, mając na uwadze jego przeznaczenie – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego i dodaje:
– Modernizacja Zakładu Diagnostyki Obrazowej i otwarcie nowej kaplicy to dowód na to, że nasz szpital dba zarówno o zdrowie psychofizyczne naszych pacjentów, jak i ich komfort duchowy, oddając do użytku miejsce wyciszenia i refleksji.
Nowa kaplica poświęcona została imieniem Bł. Hanny Chrzanowskiej, która swoje życie przypadające na lata 1902 – 1973 poświęciła pielęgniarstwu i pomocy potrzebującym. Lekarze i pielęgniarki sosnowieckiego szpitala czynnie zaangażowali się w uświetnienie tej szczególnej przestrzeni religijnej, fundując tabernakulum i relikwiarz, w którym przechowywane będą szczątki Błogosławionej.
Kaplica otwarta dla każdego
W kaplicy otwartej 24 godziny na dobę liturgię sprawować mogą duchowni wszystkich wyznań chrześcijańskich. Ze względu na pobyt w szpitalu obywateli z ogarniętej wojną Ukrainy, na miejscu dostępna jest literatura religijna także w języku ukraińskim, aby nasi goście mogli swobodnie z niej skorzystać. W osobnym pomieszczeniu kaplicy istnieje możliwość przyjęcia sakramentu pokuty. Przestrzeń dostosowana jest dla wszystkich chorych, także niepełnosprawnych ruchowo a szpitalny kapelan służy gotowością do rozmowy na temat przeróżnych kwestii natury etycznej oraz religijnej.
– Historia Patronki Kaplicy, Bł. Hanny Chrzanowskiej, to świadectwo służby drugiemu człowiekowi w zawodzie pielęgniarki, ale też ogromnej wiary i miłości wobec bliźniego. Hanna Chrzanowska swoją postawą budziła szacunek i uznanie wśród uczennic szkoły pielęgniarskiej, które brała pod swoje skrzydła. Opiekowała się samotnymi chorymi w ich domach, współorganizowała hospicja domowe, będąc ich prekursorką w Polsce, pochylała się nad cierpiącymi i opuszczonymi. Była wzorem do naśladowania dla swoich współpracowników, ale też niestety celem prześladowań ze strony ówczesnych komunistycznych władz. Te represje nie przeszkodziły jej wypełniać misji i powołania, co istotnie przyczyniło się do rozwoju tego zawodu w Polsce – mówi ks. kapelan Łukasz Lisowski, który opiekuje się szpitalną kaplicą dodając – Drzwi naszej kaplicy pozostają zawsze otwarte dla pacjentów, personelu medycznego, a także odwiedzających szpital w Sosnowcu. Każda osoba pragnąca choć na chwilę pogrążyć się w zadumie i modlitwie jest tu mile widziana.
W miejscu takim, jak szpital, dbającym o psychofizyczne aspekty kondycji, kaplica dla wielu osób stanowi duże wsparcie procesu leczenia. Chorzy, oprócz wartości najcenniejszej – zdrowia, potrzebują także zwykłej ludzkiej życzliwości i zainteresowania, ale ponad wszystko siły, jaką daje żarliwa i szczera modlitwa.
– Szpital to miejsce, w którym dbamy o ciało. Ale człowiek to także duch, którego również trzeba wzmacniać, ponieważ wszyscy wiemy jak dużo od niego zależy. W kaplicy będą sprawowane sakramenty święte, będzie można tutaj przyjść i zaczerpnąć z Nieba tych niezwykłych mocy, które są ważne i dla ducha, i dla ciała. Kaplica jest bardzo piękna. Jeszcze raz gratuluję z całego serca i dziękuję, ponieważ jest to bardzo ważne miejsce dla pacjentów, jak i całego personelu szpitala – mówił JE ks. Bp. Grzegorz Kaszak, który sprawował inauguracyjną mszę w kaplicy.
Nowa pracownia RTG w miejsce starej kaplicy
Remont pomieszczenia nowej kaplicy rozpoczął się jeszcze w 2021 roku. Całość została zaplanowana tak, aby pomieszczenie po starej kaplicy, które do tej pory znajdowało się w centralnym punkcie Zakładu Diagnostyki Obrazowej mogło zostać zagospodarowane i przystosowane do zainstalowania w nim nowoczesnego aparatu RTG, który od niedawna służy pacjentom. Jednoczesna modernizacja pracowni rentegnowskiej i powstanie nowego miejsca modlitw to dowód na to, że Sosnowiecki Szpital Miejski dba o wszystkich pacjentów, którzy oprócz nowoczesnej i wysokiej jakości opieki medycznej, potrzebują także miejsca do znalezienia spokoju duchowego.
– Po remoncie i reorganizacji Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego mieliśmy możliwość stworzenia większego miejsca na odpoczynek duchowy, dla osób umęczonych ciałem, które się tutaj leczą. Stworzyliśmy lepsze, komfortowe warunki dla pacjentów i personelu, którzy chcą w spokoju i zadumie przemyśleć pewne sprawy. Jest to bardzo potrzebne, i cieszę się, że każdy znajdzie tu swoje miejsce – mówiła Anna Jedynak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej.