Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Nowa obwodnica Buczkowic nareszcie oddana do użytku


FOTO: ZDW
Obwodnica Buczkowic stanowi połączenie drogi ekspresowej S1 z drogą wojewódzką nr 942 prowadzącą do Szczyrku. Trasa ma ułatwić dojazd w Beskidy i łatwiejszy wyjazd ze Szczyrku w godzinach szczytu.
„Cieszę się, że nowa obwodnica Buczkowic może służyć mieszkańcom regionu, ale i turystom, chcącym skorzystać z wypoczynku w Beskidach. Dzięki tej inwestycji uda się usprawnić ruch, zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić jakość podróży, a także zmniejszyć uciążliwość w ruchu tranzytowym” – podkreśla marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.
W ramach projektu została zrealizowana budowa obwodnicy Buczkowic o długości 2,78 km od skrzyżowania z ul. Bielską (DW942) do połączenia z drogą ekspresową S1 przez ul. Żywiecką, która umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszary gęstej zabudowy Buczkowic i Rybarzowic. Zakres zrealizowanych prac obejmował m.in. budowę:
• nowej drogi poza zwartą zabudową miejscowości Buczkowice oraz Rybarzowice;
• dwóch rond z ul. Bielską (DW 942) oraz z ul. Żywiecką (DW 945);
• dodatkowych dróg dla obsługi przyległych terenów;
• wiaduktu nad obwodnicą;
• stanowiska do kontroli pojazdów;

Oddanie do użytku nowej obwodnicy ma przyczynić się do usprawnienia i skrócenia czasu dojazdu do ośrodków narciarskich w Szczyrku i w Wiśle zmniejszając uciążliwości komunikacyjne dla Wilkowic i Buczkowic.
Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt robót budowlanych to 55,3 mln zł, z czego 44,3 mln zł wyniosło unijne dofinansowanie.

Opracowanie: Urząd Marszałkowski Wojewódzwa Śląskiego
Autor: Rafał Januszczak

Możliwość komentowania jest wyłączona.