Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Nowa stanica w Katowicach gotowa


Dzięki temu miejscu w Katowicach będzie można nabrać wiatru żagle, i to dosłownie. To za sprawą nowej stanicy, której uroczyste otwarcie odbędzie się 11 czerwca.
– Tereny zielone w Katowicach to miejsca z ogromnym potencjałem. W mojej umowie z mieszkańcami jednym z ważniejszych punktów było zadbanie o takie miejsca w naszym mieście. Staw Morawa, przy którym znajduje się nowa stanica, a także sąsiadujące z nim Hubertusy i Borki to piękny obszar, o który warto zadbać. Chcemy stworzyć tu warunki do rekreacji, by mieszkańcy mogli żeglować i wypoczywać, bez konieczności wyjazdu z Katowic. By to osiągnąć, potrzebne jest zagospodarowanie terenu, które będzie współgrać z jego naturalnym charakterem, a jednocześnie umożliwi bezpieczne i przyjemne spędzanie wolnego czasu. Nowa stanica jest pierwszym elementem metamorfozy, która otwiera kompleksowy, zielony projekt, czyli rewitalizację Doliny 5 Stawów – mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

Harcerze i tradycje żeglarskie z nowymi możliwościami

Dotychczas użytkowana stanica była wiekowym budynkiem, stąd też zapadła decyzja o całkowitej rozbiórce i budowie nowej stanicy od podstaw.
– W ramach inwestycji powstał trzykondygnacyjny budynek, wyposażony między innymi w hangar na łodzie, szkutnię, żaglownię, ale także sale spotkań, zaplecze kuchenne i sanitarne. Prace dotyczyły ponadto terenu wokół obiektu. Powstały alejki wraz z nowym oświetleniem, a także keja, pomost, infrastruktura kąpieliskowa i altana na grilla. Wartość tej inwestycji to ponad 6,5 mln zł – mówi Andrzej Hołda, prezes zarządu spółki Katowickie Inwestycje S.A. – Spółka Katowickie Inwestycje S.A. pracuje nad wieloma realizacjami. To projekty drogowe, budowa nowych obiektów, modernizacja infrastruktury kanalizacyjnej. Wszystkie z nich łączy wspólny mianownik – chęć podnoszenia komfortu życia mieszkańców Katowic – dodaje prezes zarządu spółki.

Tym samym harcerze zyskali nowy budynek, dający szereg możliwości – nie tylko pod kątem magazynowania żeglarskiego sprzętu, ale także organizacji spotkań i zajęć.
– Nasza drużyna ma wielopokoleniowe tradycje i przez lata działalności czekaliśmy na inwestycję, która pozwoli nam na jeszcze większy rozwój. To komfort i bezpieczeństwo, a także nowe możliwości. Wybudowana stanica pozwoli prowadzić wiele zajęć jednocześnie, organizować dodatkowe wydarzenia i przyciągać tu kolejne osoby. Prowadząc zajęcia dla różnych grup, stajemy się żywą reklamą tego pięknego terenu, a teraz możemy osiągnąć jeszcze więcej – mówi drużynowy 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, phm. Filip Bałazy.

Atrakcje od rana do wieczora

Oficjalne otwarcie stanicy 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego połączone będzie z obchodami 90-lecia powstania 10. HDŻ oraz 65-lecia ciągłej pracy i ma przyjąć formę całodniowego świętowania. Rozpocznie się o 9:30 w kościele w Szopienicach, a po Mszy Świętej nastąpi przemarsz w towarzystwie orkiestry w kierunku siedziby harcerzy. Tam odbędzie się apel połączony z przecięciem wstęgi, wręczeniem odznaczeń i defilada wodna, a do końca dnia na gości czekać będzie szereg atrakcji. Regaty wioślarskie, występy artystyczne i zabawy dla dzieci to tylko część przygotowanego na ten dzień programu. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: otwieramystanice.pl.

Dolina Pięciu Stawów

Otwarcie nowej stanicy to także zapowiedź dużych zmian, które czekają tę część Katowic. Mowa o rewitalizacji tzw. Doliny 5 Stawów, obszaru obejmującego staw Morawa, a także Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Atrakcyjny przyrodniczo teren, który mieszkańcy chętnie odwiedzają nie tylko latem, ma zostać uporządkowany i wyposażony m.in. w drogę rowerową, infrastrukturę kąpieliskową, promenadę oraz pomosty wędkarskie. Jest to miejsce z ogromnym potencjałem nie tylko ze względu na atrakcyjność terenu. Jego atutem jest także wielkość. To obszar o powierzchni przekraczającej 150 hektarów.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Możliwość komentowania jest wyłączona.