13 sierpnia, 2018
Szyb zlikwidowany został 22 grudnia ubiegłego roku. Wcześniej należał do Katowickiego Holdingu Węglowego, który w kwietniu ubiegłego roku połączył się z SRK.
Prezydent miasta Marcin Krupa, zapytany o dalsze plany dla obiektu mówi o otwarciu „nowej strefy kultury” i przywołuje za przykład zagospodarowanie terenu dawnej kopalni Katowice.
Wiceprezes zarządu SRK powiedział:
-W podpisanej umowie z miastem istotne jest to, że bezużyteczne budynki w związku z likwidacją kopalni Wieczorek mogą być teraz wykorzystane na potrzeby lokalnej społeczności. To również dobry przykład współpracy górnictwa z samorządem. Ważne, że obiekty stanowiące część zabudowy kopalni i osiedla wybudowanego dla pracowników kopalni będą mogły ponownie tętnić życiem, a to co jest naszym dziedzictwem kulturowym i przemysłowym nie zostanie bezpowrotnie utracone.
Prezydent Krupa zapowiada, że to nie koniec i miasto rozważa przejmowanie innych pokopalnianych obiektów i zabytków industrialnych. Bardzo możliwe, że za kolejny cel wzięte zostanie pozyskanie pobliskiego kompleksu szybu Pułaski.
Trend przejmowania zabytków poprzemysłowych i tworzenie w nich placówek kulturalnych ma się w Katowicach dobrze jak nigdzie indziej – Galeria Szyb Wilson czy Muzeum Śląskie to najlepsze przykłady tego typu inwestycji. Zanosi się więc, że KWK Wieczorek zostanie poddana gruntownej rewitalizacji a na jej miejscu powstanie jakiś nowy podmiot.
Od dwóch lat Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w formie darowizny dla gmin górniczych 63 hektary terenów o łącznej wartości ponad 17,7 mln złotych.
Najpopularniejsze
Najnowsze