Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

13 sierpnia, 2018

Nowa strefa kultury w Katowicach?

7 sierpnia 2018 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu Katowice tereny od dawna nieużywanego szybu Poniatowski KWK Wieczorek, znajdującego się na Nikiszowcu.

Szyb zlikwidowany został 22 grudnia ubiegłego roku. Wcześniej należał do Katowickiego Holdingu Węglowego, który w kwietniu ubiegłego roku połączył się z SRK.

Prezydent miasta Marcin Krupa, zapytany o dalsze plany dla obiektu mówi o otwarciu „nowej strefy kultury” i przywołuje za przykład zagospodarowanie terenu dawnej kopalni Katowice.

Wiceprezes zarządu SRK powiedział:

 

-W podpisanej umowie z miastem istotne jest to, że bezużyteczne budynki w związku z likwidacją kopalni Wieczorek mogą być teraz wykorzystane na potrzeby lokalnej społeczności. To również dobry przykład współpracy górnictwa z samorządem. Ważne, że obiekty stanowiące część zabudowy kopalni i osiedla wybudowanego dla pracowników kopalni będą mogły ponownie tętnić życiem, a to co jest naszym dziedzictwem kulturowym i przemysłowym nie zostanie bezpowrotnie utracone.

Prezydent Krupa zapowiada, że to nie koniec i miasto rozważa przejmowanie innych pokopalnianych obiektów i zabytków industrialnych. Bardzo możliwe, że za kolejny cel wzięte zostanie pozyskanie pobliskiego kompleksu szybu Pułaski.
Trend przejmowania zabytków poprzemysłowych i tworzenie w nich placówek kulturalnych ma się w Katowicach dobrze jak nigdzie indziej – Galeria Szyb Wilson czy Muzeum Śląskie to najlepsze przykłady tego typu inwestycji. Zanosi się więc, że KWK Wieczorek zostanie poddana gruntownej rewitalizacji a na jej miejscu powstanie jakiś nowy podmiot.

Od dwóch lat Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w formie darowizny dla gmin górniczych 63 hektary terenów o łącznej wartości ponad 17,7 mln złotych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.