Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

28 lipca, 2020

Nowoczesne wydanie nauki bezpiecznej jazdy


W Oddziale Terenowym WORD Katowice w Tychach otwarto Regionalne Centrum Promocji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ośrodek będzie działał pod egidą Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której przewodniczącym jest marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Regionalne Centrum Promocji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to nowoczesny ośrodek edukacyjny i szkoleniowy przeznaczony dla wszystkich użytkowników dróg – od najmłodszych do najstarszych. Został wyposażony między innymi w doskonałe symulatory dachowania i zderzeń. Podczas zajęć każdy może doświadczyć symulacji dachowania pojazdu w fabrycznym Volvo, takim których wiele jeździ po naszych drogach. To samo dotyczy symulatora zderzeń – w bezpieczny sposób można się przekonać jakie siły działają na kierowcę i pasażerów podczas zderzenia pojazdu. Na najmłodszych czeka wirtualny tunel. To absolutny hit – dzieci w technologii 3D będą korzystać z wirtualnych dróg, chodników i przejść dla pieszych. Super zabawa i oczywiście nauka, jak bezpiecznie radzić sobie na drodze. Na miejscu będzie można także skorzystać z symulatora jazdy motocyklem. Ośrodek będzie służyło także seniorom. Z myślą o nich zostały zakupione między innymi urządzenia do kontroli czasu reakcji na drodze. Oferta centrum jest skierowana do mieszkańców całego regionu. Będą w nim prowadzone między innymi zajęcia z wychowania komunikacyjnego dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich a nawet przedszkolaków. Takie zajęcia prowadzone są także w ośrodkach w Bytomiu i Dąbrowie Górniczej. Warto zaznaczyć, że jeszcze jesienią tego roku kolejne Centrum Promocji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zostanie otwarte w ośrodku WORD w Jastrzębiu Zdroju.
– Misją Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest inicjowanie kampanii i projektów związanych z bezpieczeństwem na drogach. Realizujemy także programy edukacji bezpieczeństwa na drodze, współpracując ze świetlicami i ośrodkami Caritas. To samo dotyczy kolonii i obozów wakacyjnych dla najmłodszych. Pod egidą Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbywają się szkolenia służb mundurowe w tym zawodowych strażaków i OSP. Współorganizowane są zloty motocyklowe i rajdy samochodowe – aby możliwie najskuteczniej trafiać do użytkowników dróg. Pamiętamy o rowerzystach i pieszych, rozdając tysiące elementów odblaskowych. Nowy ośrodek to kolejny krok, który wykonujemy ku poprawie bezpieczeństwa drogowego. Edukacja ma także koncentrować się wokół kultury jazdy i zachowania na drodze – akcentuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Województwo Śląskie cechuje najniższy w kraju wskaźnik liczby zabitych w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. Najgorsza jest jednak statystyka wypadków z udziałem pieszych, gdzie odnotowany jest wysoki wskaźnik ofiar śmiertelnych. W ubiegłym roku w naszym województwie doszło do 2965 wypadków. Zginęło 199 osób, a blisko 3600 osób było rannych. Mamy sporo najbardziej zatłoczonych dróg w kraju, jak np. odcinek drogi krajowej nr. 86 z Katowic do Sosnowca.
Źródło: UMWŚ

Możliwość komentowania jest wyłączona.