Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

01 stycznia, 2020

Noworoczne postanowienia

Koniec roku to tradycyjnie czas, kiedy postanawiamy odmienić swoje życie. Zazwyczaj listy naszych nowych celów są szablonowe aż do bólu. Jednakże Rok w rok  – niezmiennie od co najmniej kilku lat , pojawiają się na nich te same cele i marzenia. Do najczęstszych należy odchudzanie się oraz więcej aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia papierosów  -  to punkty nieomal standardowe, pojawiające się na absolutnej większości noworocznych list z postanowieniami na nadchodzące miesiące. Wpisują to prawie wszyscy, bo jest to wpływ i nacisk kultury masowej, który odgrywa dużą rolę w obecnym życiu.
Spróbujmy jednak tym razem robiąc noworoczną listę „życzeń”, nie pisać ogólnikowych postanowień, takich jak „więcej zarabiać”. Lepiej jest zapisać ten cel jako „do sierpnia podnieść swoje zarobki do stałego poziomu minimum (tu wpisz swoją kwotę)”. „Schudnąć” można zamienić na „zrzucić 5 kg do maja”, a zmianę diety na zdrowszą można podzielić na bardziej konkretne i łatwiejsze do wprowadzenia w życie inicjatywy, takie jak picie określonej ilości wody w ciągu doby, jedzenie warzyw do każdego posiłku czy rezygnacja z konkretnych, nie służących naszemu zdrowiu produktów lub składników. Najważniejsze to określić jasno swój cel, czego dokładnie dotyczy, musimy wiedzieć czy jest mierzalny, aby było wiadomo kiedy go zrealizować. Cel, który sobie wyznaczymy ma być osiągalny, czyli leżący w zasięgu moich możliwości (zrzucę 20 kg w trzy miesiące to nie realne, ale 7 kg już tak) oraz dane postanowienie ma być dla mnie ważne, inaczej nie znajdę motywacji w sobie do jego kontynuowania – określone w czasie, aby zostało zrealizowane w danym roku.
Z każdej dziedziny naszego życia robiąc „coś małego” zmieniamy nasz świat na lepszy, nie burząc dotychczasowego własnego rytmu dnia, gdyż będą to zmiany nieznaczne; w sferze rodziny – w jedną sobotę w miesiącu zarezerwujmy swój czas dla swoich bliskich, aby ich odwiedzać regularnie. Ograniczmy korzystanie z mediów społecznościowych oraz gier komputerowych a resztę popołudnia i wieczory spędźmy z rodziną. Przyjaźń należy pielęgnować, dlatego starajmy się nadrobić zaległości i spotkać z przyjaciółmi z dawnych lat i podtrzymywać nadal kontakt. W ten sposób możemy poprawić relacje w naszych rodzinach i wśród przyjaciół.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.